1. Ana Sayfa
  2. Alışveriş Fikirleri
  3. 1 Bitcoin Nasıl Alınır? Kripto Para Bitcoin Nedir?

1 Bitcoin Nasıl Alınır? Kripto Para Bitcoin Nedir?

1-bitcoin-nasil-alinir

Bitcoin nasıl alınır? Son zamanların en çok kazandıran yatırım aracı olan Bitcoin 2021 itibariyle rekorlarına rekor katmaktadır. Dolardan sonra tüm dünyada en çok rağbet gören para birimi durumundadır. Bitcoin ve türevleri olan Altcoinlerin tahminleri aşarak artması, bu piyasayı daha cazip hale getirmiş durumdadır. Kripto piyasalar artan yeni kullanıcılarıyla hızla büyümektedir.

Bitcoin kısaltması BTC olan bağımsız bir paradır. İlk dijital para olan Bitcoin, kontrolü bildiğimiz paralar gibi devlet tekelinde değildir. Bu da Bitcoin piyasasına girmek isteyen kişilerin akıllarına şu soruları getirmektedir: Kripto para borsalarını kullanmak ne kadar güvenlidir? Bitcoin nasıl alınır garanti verebilecek firmalar nelerdir?

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Bitcoin nasıl alınır konusuna geçmeden önce Bitcoin nasıl ve ne zaman ortaya çıktı? Bu konuda bilgi vermek sanal para teknolojisini daha anlaşılır kılacaktır. Bitcoinin yaratıcısı Satoshi Nakamato, 2008 Ekim ayında tüm dünyaya dijital para Bitcoini duyurmuştur. Satoshi Nakamato’nun kim olduğu ve nerede olduğu hala bilinmemektir. Kişi veya kişiler olabileceği düşünülmektedir.

1-bitcoin-nasil-alinir
Bitcoin Nasıl Alınır?

2009 Ocak ayında kullanımı başlayan Bitcoin, Blokchain teknolojisini kullanmaktadır. Blokchain kullanması sebebiyle bir yere veya bir kuruma ait olmayan, değiştirilemeyecek şekilde kayıtları tutulabilen bir yatırım aracıdır. Klasik paralar gibi tek merkezde kayıt tutulmamakta, aynı anda binlerce bilgisayarda kayıt altına alınmaktadır. Bu da saldırı(hack) ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.

1-bitcoin-nasil-alinir

Bitcoin nasıl alınır konusunda Bitcoini değerli kılan diğer bir özelliği ise; piyasaya sürülebilecek Bitcoin sayının belli olmasıdır. Blokchain üzerinde 21 milyon Bitcoin vardır. 2021 itibariyle bu miktarın 17 milyonu kullanımdadır. Kalan kısmı için özel bilgisayarlarla Bitcoin araması(Bitcoin madenciliği) devam etmektedir. Tahminler yaklaşık 10 yıl sonra %99 oranında tamamına ulaşılacağı yönündedir.

1-bitcoin-nasil-alinir

Bitcoin yaygınlığının artması birçok ülkenin para birimi karşısında etkili olması ve değer kazanması ülkeler açısından tehdit olarak algılanabilmektedir. Dijital paranın uluslararası borsalarda olması sebebiyle devletlerin bu sistemi kontrol edememesi, vergilendirememesi Bitcoin yasaklamalarını getirmiştir. Aralarında Çin’in de bulunduğu pek çok ülke kripto para piyasalarını yasaklamış veya işlem fonksiyonunu azaltmıştır.

Bitcoin Nasıl Alınır 2020-2021 Son Bilgiler Nelerdir?

Bitcoin nasıl alınır ekşi sözlük gibi bazı forumlarda kripto para borsalarının güvenli olup olmadığı sıkça sorulmaktadır. Bitcoin ülkemizde yerli veya yurtdışı kaynaklı kripto para borsaları aracılığıyla alınıp satılmaktadır. Yurtdışı kaynaklı kripto para borsalarında yapılan işlemlerden kazanılan Bitcoinlerin ülkemize girişinin yapılabilmesi için Türkiye’de hizmet veren kripto para borsaları kullanılması gerekmektedir.

1-bitcoin-nasil-alinir

Bu borsalara girmeden önce iyi araştırmak ve bazı detayları bilmek gerekir. Kripto para borsasının işlem hacminin ne kadar olduğu önemli bir detaydır. Yine güvenlik önlemlerine ne kadar dikkat edildiği önem arz etmektedir. Geçtiğimiz yıllarda kripto para piyasalarında kaybolan Bitcoinler olmuştur. Siber saldırı ihtimaline karşı en güvenli yöntem soğuk cüzdanlardır.

1-bitcoin-nasil-alinir

Bitcoin nasıl alınır binance yabancı kripto borsası kullanılarak alınabilmektedir. Binance 2021 yılının en çok hacme sahip kripto para borsasıdır. 2017 yılında kurulan Binance borsası, kısa sürede hâkimiyeti eline alıp en çok kullanılan kripto borsa olmayı başarmıştır. Binance Coin (BNB) adında kendi kripto parasına sahiptir. Birçok farklı borsada BNB alış satışı mümkündür.

1-bitcoin-nasil-alinir

Binance kendine ait Binance Coin (BNB) ile işlem yapmayı avantajlı hale getirmiştir. Bu stratejisiyle kendi para birimini değerli bir hale getirmeyi başarmıştır. 2021 başında 30bin Dolar seviyelerinde bulunan Bitcoin, bu yazının kaleme alındığı zamanda tarihi zirvesi olan 64bin Dolar seviyelerine ulaşmıştır. Birçok teknik analiz yorumcusu, Bitcoin’in bu rekorlara devam edeceği görüşündedir.

Bitcoin Kaç TL Değerindedir?

Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin değeri gün geçtikçe değişmekte, boğa ve ayı sezonlarına girildikçe değişiklik göstermektedir. 2017 sonunda 1 Bitcoin fiyatı 19 bin dolar seviyelerini görmüşken 2019 yılı Nisan ayına kadar düşüş göstermiştir. 2019 Haziran ayında 13 bin dolardan, 2020’de 4 bin dolar sevilerine düşerek tarihi rekoru kıracak olan boğa sezonuna girmiştir.

1-bitcoin-nasil-alinir

Üst üste kırılan rekorlar ve hareketli Bitcoin piyasası tüm yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bu durumla Bitcoin yıllardır aldığı balon ithamlarının aksine, değerli bir yatırım aracı olduğunu ispat etmeyi başarmıştır. 2021 yılında özellikle kurumsal yatırımcılarında girmesiyle, güvenirliliğini tekrar ispatlayarak yükselen değer halini almıştır.

Btc Turk Güvenilir Mi?

Bitcoin nasıl alınır satılır btcturk yerli kripto para borsalarından biridir. Kripto piyasasının gelişmesi yeni yerli borsaları ortaya çıkarmaktadır. BTC Turk firması Türkiye’de faaliyet gösteren bir kripto para borsasıdır.  TL, USD ve BTC para birimleri arasında, işlem açabilmeye imkân vermektedir. BTC Turk sitesinde kripto varlıkların %97 si çevrimdışı soğuk cüzdanlarda saklandığı belirtilmektedir.

Çift aşamalı doğrulama sistemi kullanılmaktadır. Böylelikle şifrenizin çalınması durumunda dahi, sürekli yenilenen çift aşamalı doğrulama kodu ile tam güvenlik sağlamaktadır. API desteği sağlanarak botlar ile alım satım gerçekleştirme imkânı sağlanmaktadır. İOS ve Android desteği ile web tarayıcı dışında mobil uygulamalardan da Bitcoin alım satım işlemi gerçekleştirilmektedir.

Bitcoin Hangi Bankalarda Var? Vakıfbank’tan Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin nasıl alınır yapıkredi, Akbank, Halkbankası, Ziraat Bankası gibi köklü bankalar dâhil hiçbir bankada Bitcoin alım satımını gerçekleştirebilmek mümkün değildir. Havale, EFT yöntemleri kullanılarak yerli ve yabancı kripto para borsalarına aktarılan paralar ile alınmaktadır. Kripto para borsasının özelliğine bağlı olarak kredi kartı ile alım satım yapılabilen borsalarda bulunmaktadır.

1-bitcoin-nasil-alinir

Bitcoin’in bankalardan alınamamasının sebebi Bitcoin yapısının merkeziyetsiz olmasıdır. Bitcoin alım satımı gerçekleştirebilmek için bankalarda yasal düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Birçok ülke Bitcoin’i hala tehdit olarak görmekte ve bu konudaki düzenlemelere sıcak bakmamaktadır. Bazı ülkelerde Bitcoin ve diğer kripto para birimleri üzerindeki işlemler yasaktır.

En Az Kaç TL ye Bitcoin Alınır?

1-bitcoin-nasil-alinir

Bitcoin 64 bin dolar seviyelerine ulaştığı günümüzde 1 Bitcoin almanın zor olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Bitcoin parçalı halde alınabilecek bir yapıdadır. İşlem gerçekleştireceğiniz kripto borsasının internet sayfalarındaki bilgilerden gerekli Bitcoin alım satım ücretlerine ve komisyon oranlarına ulaşılabilirsiniz. Btcturk borsasında örneğin 10 TL ye Bitcoin alınabilmektedir. Almak istediğiniz Bitcoin miktarını belirledikten sonra aracı kurumlar sayesinde ‘satın almak’ seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Böylece istediğiniz Bitcoin miktarı hesabınıza kısa sürede geçecektir.

Paribu’dan Bitcoin Nasıl Alınır?

Paribu Türkiye’nin ilk kripto para piyasası olmasıyla güvenilirliğini kanıtlamıştır. 2 milyona yakın kullanıcıya sahiptir. 2017 yılından bu yana her geçen gün işlem hacmini geliştirerek Türkiye’nin en büyük hacimli kripto borsasıdır. Yeni başlayanlar için Paribu’dan Bitcoin nasıl alınır anlaşılabilir kolaylıkta aşağıda anlatılmaktadır:

1- Paribu Mobil Uygulaması veya Web Sayfasına Giriniz

1-bitcoin-nasil-alinir

Paribu sayfası üzerinde işleminizi gerçekleştirebilir veya Google Play- App Store üzerinden Paribu uygulamasını indirebilirsiniz.

2- Ücretsiz Üyelik İşleminizi Gerçekleştiriniz

1-bitcoin-nasil-alinir

İsim, soy isim, parola ve iletişim bilgilerinizi girdikten sonra kuralları okuyup ‘’hesabımı oluştur ‘’ seçeneği seçilir.

3- Hesabınızı Onaylatınız

1-bitcoin-nasil-alinir

Kimlik bilgilerinizi girerek hesabın size ait olduğunu onaylatmanız gerekir.

4- EFT İşlemi İle Para Gönderiniz

1-bitcoin-nasil-alinir

Paribu’da işlem yapabilmek için banka hesabınızdan işlem yapacağınız miktarı göndermeniz gerekir. Vakıfbank, Akbank, İninial başta olmak üzere birçok bankadan Paribu hesabınıza para EFT yapabilirsiniz.

5- Paribu’da Bitcoin Nasıl Alınır?

1-bitcoin-nasil-alinir

TL yükleme işleminden sonra Bitcoin ve Paribu bünyesinde bulunan diğer Altcoinlerde alım satım gerçekleştirmek mümkündür.

16 Nisan 2021 ‘de Yayınlanan Resmi Gazeteye Göre Bitcoin’in Durumu

1-bitcoin-nasil-alinir

Bitcoin nasıl alınır ve kullanımına dair bilgilere resmi gazetede yayınlanan son dakika bilgisi eklenmiştir. 16 Nisan 2021’de yayınlanan resmi gazeteye göre, Türkiye’de Bitcoin ile ödemelerin doğrudan veya dolaylı gerçekleşmesi yasaklanmıştır. Devletin ilk defa kripto para piyasasına karar çıkarması bu konuda devam eden gelişmelerin olup olmayacağı sorularını düşündürmektedir.

Kripto ağının ortaya çıkmasıyla birlikte satışlarda da farklılıklar meydana gelmiştir. NFT bu satışların başında yer almakla birlikte sanatın farklı bir yöne evrilmesine de sebep olacak gibi duruyor. Türkiye ve dünya gündeminde geniş bir yere sahip olarak devam ediyor. 2021 Gündemi: NFT Nedir? Nasıl NFT Yapılır yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap