İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Merakla Beklenen 2021 Ramazan Ne Zaman?

Merakla Beklenen 2021 Ramazan Ne Zaman?

2021-ramazan-ne-zaman

2021 yılına girilmesi ile birlikte 2021 Ramazan ne zaman soruları sorulmaya başlandı. 2020 Ramazan ne zaman soruları da kişiler tarafından sıklıkla aranmıştı. Yeni senenin girmesi ile birlikte Müslüman olan ve dini görevini yerine getirmek isteyen kişiler yeni tarihleri büyük bir merakla bekliyordu. 2021 yılının tam anlamıyla gelmesi ile birlikte tüm dini ve milli bayramlar belli oldu.

2021 Ramazan ayı olmakla birlikte Diyanet tarafından bu sene içerisinde geçerli olacak tüm dini bayramlar açıklandı. Bayramlar ve mübarek ayların başlama süreleri de netleşti. Kişiler tarafından değerlendirilmek, ibadet edilmek üzere beklenen günlerin de oldukça yaklaştığı görülüyor. 3 ayların girmesi ile birlikte sırasıyla mübarek ayların sonunda Ramazan başlangıcı da gelmiş olacak.

Tarihler Belirlendi: 2021 Ramazan Ne Zaman?

Diyanet tarafından yapılan açıklama öncesi ve sonrasında 2021 Ramazan ne zaman soruları merak edilmeye başlanmıştı. Açıklanan takvime göre 2021 Ramazan başlangıcı 13 Nisan ile başlayacak. Yani kişiler 12 Nisan 2021 tarihinde ilk sahurunu yapacak ve 13 Nisan’da ilk orucunu tutacaktır. Ramazan ayı içerisinde bulunan ve bin aydan daha hayırlı olarak belirtilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021 tarihine denk geliyor.

2021-ramazan-ne-zaman
2021 Ramazan Ne Zaman

Farz olan ibadetlerini yerine getirmenin yanı sıra tövbe etmek için de birçok insan mübarek ayları beklemektedir. Özellikle Ramazan ayının Müslüman alemi için önemi oldukça büyüktür. İbadetin ötesinde diline, hareketine hâkim olmanın ve yoksulun halinden anlamak için oldukça değerli görülür. Şükür etme ayı olarak adlandırılan bu ayın bitmesi ile Ramazan Bayramı da gelmiş olacaktır.

Ramazan Bayramı Ne Zaman? İşte 2021 Ramazan Bayramı!

2021 Ramazan ne zaman sorusu kadar kişilerin bayramın hangi güne denk geldiği Ramazan Bayramı ne zaman başlıyor konusunun araştırıldığı görülüyor. Özellikle bu tarz dini günlerde oluşan uzun tatiller çalışan kişiler için iyi olmaktadır. Buna göre ailesel ya da bireysel olarak tatiller planlanarak hareket edilmeye çalışır. Ramazan ayının belli olması ile Ramazan Bayrami da netlik kazandı.

2021-ramazan-ne-zaman

13 Nisan 2021 akşamı ilk oruçlar açılacaktır. 1 ay sürecek olan ramazan 12 Mayıs akşamında son bulur. 12 Mayıs 2021 tarihi aynı zamanda ‘Arife Günü’ olarak kutlanacaktır. Bayram öncesi son gün olarak belirlenmiştir. 13 Mayıs 2021 ile birlikte Ramazan Bayramı ilk gününe doğacaktır. Ramazan Bayramı bu sene içerisinde 3 gün olarak belirlenmiştir. 15 Mayıs tarihi bayramın son günü olacaktır.

2021-ramazan-ne-zaman

Kurbanbayrami tarihi 2021 takvim Diyanet tarafından da açıklanmıştır. Ramazan Bayramı ile uzun bir tatili göremeyen kişiler asıl tatili Kurban Bayrami ile yaşayacaktır. Açıklanan takvim doğrultusunda 2021 Kurban Bayramı Arifesi 19 Temmuz Pazartesi olacaktır. Kurban Bayramı 20 Temmuz ile başlayacak ve tam 4 gün sürecektir. Son günü 3 Temmuz Cuma gününe denk geldiğinden 2 günde hafta sonu eklenmesi ile 7 tam gün tatil yaşanacaktır.

3 Ayların Başlangıcı 2021 Ne Zaman?

2021 Ramazan ne zaman sorusu öncesinde ilk olarak mübarek üç aylar başlamaktadır. Mübarek olarak adlandırılan bu üç aylar ilk olarak Recep ayı ile başlayacaktır. Sonrasında Şaban ayı girecek ve nihayetinde Ramazan ayına erişilecektir. Üç ayların dini açıdan önemi oldukça önemlidir. Diyanet tarafından açıklanan takvimde bu ayların da günleri belirlenmiştir.

1- 2021 Recep Ayı Ne Zaman? Recep Ayı Nedir?

2021-ramazan-ne-zaman

Recep ayı, İslam dünyasında en hayırlı ayların ilki olarak belirtilmiştir. Mübarek ayların başlangıcı olan bu ayda bol bol tövbe edilmeli ve hiçbir şekilde husumet oluşturulmaması emredilmiştir. Geçmiş zamanlarda savaşları dahi durduracak nitelikte bir ay olmaktadır. Günümüzde hocalar tarafından bu zaman diliminde dargınların barışması, tövbe edilmesi ve kaza ibadetlerin yapılması önerilmektedir. 13 Şubat 2021 tarihinde başlayacaktır. Aynı zamanda Recep Ayı ilk cuma gecesi Regaip Kandili, 27. gecesi Miraç Kandili olarak kutlanır.

2- 2021 Ramazan Ne Zaman| 2021 Şaban Ayı Ne Zaman?

2021-ramazan-ne-zaman

2021 Ramazan ne zaman sorusu öncesinde mübarek üç ayların ikincisi Şaban ayı yaşanmaktadır. Şaban ayının önemi oldukça büyüktür. Yakınlaşma ayı olarak da tarif edilir. Hz. Peygamber ‘Recep ayı Allah’ındır, Şaban ayı benimdir, Ramazan ayı ise Müslümanlarındır!’ olarak belirmiştir. Bu ay içerisinde oruç tutmanın önemi büyüktür ancak 15.gününden itibaren önerilmemektedir. 2021 Şaban ayı 14 Mart Pazar gününe denk gelir.

2022 Ramazan Bayramı Belli mi?

2021 Ramazan Bayramı kadar 2022 yılında gerçekleşecek Ramazan Bayramı araştırılmaktadır. Diyanet İlleri Başkanlığı tarafından 2022 yılına dair de takvim belirlenmiştir. Buna göre 2022 yılına erişildiği takdirde Ramazan Bayramı Arifesi 1 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşecektir. Bayram 2 Mayıs ile başlayacak buna göre de 4 Mayıs Çarşamba günü bitecektir.

2021-ramazan-ne-zaman

2021 Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte araştırmalar ve hazırlıklar devam ediyor. Mübarek ay öncesi yaklaşan ve kişiler tarafından önem verilen bir diğer tarih ise 14 Şubat Sevgililer Günü olmaktadır. 14 Şubat tarihinde sevdiklerinizi mutlu etmek istemez misiniz? Eğer hediye konusunda kararsız kaldıysanız 14 Şubat Sevgililer Günü Hediyeleri Önerisi yazımıza bakabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir