1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Mucizevi Bitki Aloe Vera Zararları Bilginiz Var mı? 5 Farklı Zararı!

Mucizevi Bitki Aloe Vera Zararları Bilginiz Var mı? 5 Farklı Zararı!

aloe-vera-zararlari k

Her zaman faydaları hakkında bilgimiz olan Aloe Vera zararları hakkında ne derece bilgiye sahipsiniz? Aloe Vera kullanımı sanıldığı kadar her zaman iyi sonuç vermez. Faydalı olduğu noktalar elbette bulunmaktadır. Faydaları neticesinde senelerdir kullanılmaktadır. Ancak zararları konusunda da birçok doküman bulunur. Aloe Vera zararları nelerdir diye soracak olursanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz!

Aloe Vera Nedir?

aloe-vera-zararlari

Aloe Vera bitkisinin tarihi çok eski zamanlara dayanır. Kaktüs bitkisi ailesinde bulunan bir bitkidir. Yeşil dalcıklardan oluşur ve Aloe Vera jeli ile daha çok bilinmektedir. Süs bitkisi olarak evlerde yerini almıştır. Aloe Veranın cilde birçok faydası bilinmektedir. Aloe Verayı cilt için nasıl kullanılır, nelere dikkat edilmelidir soruları araştırılır. Ağız yoluyla alınabildiği gibi Vera jeli sıklıkla tercih edilir. Doğal yolla elde edilen jel zararları ve faydaları barındırır.

Aloe Vera Kullananlar Neden Tercih Eder?

Aloe Vera kullanılma zamanı çok eskilere dayanmaktadır. Özellikle sağlık alanında çeşitli ilaç ve jel içerisinde etken madde olarak bulunur. Yeşil sapları içerisinde yer alan jel formundaki sıvısı özellikle kişiler tarafından gündelik hayatta kullanılmaya başlanmıştır. Temel kullanılma sebebi ise cilt sorunlarından kaynaklanır.

aloe-vera-zararlari
Aloe Vera Zararları

Kişiler Aloe Vera zararları konusunda bilgisi olmadan genellikle faydalarını kullanmak adına tercih eder. Kullanımı yüze direkt olarak uygulama ya da yemek gibi durumlardan dolayı tercih edilir. Evlerde kolaylıkla yetiştirilebilmesi kullanım sıklığını da arttırmaktadır. Ancak durum çok da göründüğü kadar temiz değildir.

Aloe Vera Yüzde Ne Kadar Kalmalı?

aloe-vera-zararlari

Doğru bir kullanım Aloe Vera bitkisinden istenen sonucu elde etmek için etkili olacaktır. Eğer cilt üzerinde problem giderici olarak kullanılacaksa uzun süre durmamalıdır. Bitkinin yaprak kısmından alınan jel, cilde ince bir tabaka ile sürülmelidir. Yaklaşık 10 dakika beklemesi yeterli olacaktır. Kimi bireyler için 10 dakika bile fazla olabilir. Ancak kabul gören uygulama bu şekildedir.

Aloe Vera Yüze Faydaları Nelerdir?

Kadınlar tarafından yoğunluklu olmak üzere Aloe Vera zararları hakkında net bilgi edinmeden uygulama gerçekleştirilir. Kişilerin cilt konusunda özellikle faydaları bilinmektedir. Cilt üzerinde olumlu etkilerini görebilmek adına uygulama yapılır. Herhangi bir anormal durum gösterilmediği müddetçe bahsi geçen faydalar için kullanılabilir.

aloe-vera-zararlari

Senelerdir sağlık alanında kullanılan Aloe Vera yüze faydaları arasında:

  • Cildin parlamasını sağlamak,
  • Canlı bir görünüm elde etmek,
  • Sivilce kurutmak,
  • Yüzde bulunan güneş lekesi gibi farklı lekeleri gidermek,
  • Fazla yağ oranını almak,
  • Cildi gerginleştirmek bulunur.

Ancak bahsi geçen faydalar her birey tarafından görülmez. Aksine zararları da görülebilir. Peki Aloe Vera zararları nelerdir?

Aloe Vera Yüze Zararları Nelerdir?

Bilindiğinin aksine Aloe Vera zararları oldukça fazla olabilmektedir. Kişilerin yüzüne olduğu kadar farklı alanlarda da problem oluşmasına sebep olabilmektedir. Öncelikli olarak Aloe Vera yüze zararları arasında aşırı gerginleştirme ve yağ emilimi sonrası pul pul dökülmeler oluşabilmektedir. Derinin dökülmesi ciltte kötü görüntü oluşturur.

aloe-vera-zararlari

Bitki aynı zamanda cilt üzerinde jel yapısı ile uygulandığından dolayı sivilce azalmasından ziyade artışına sebep olabilmektedir. Sivilce üzerinden alınan bakterilerin cildin farklı alanlarına sürülmesi ile sivilce çoğalması görülebilir. Beklenenin aksine sivilce sayısındaki artış daha kötü bir görüntüye sebep olur.

1- Mide Sorunları Oluşturur

aloe-vera-zararlari

Yeşil bitki sadece yüze sürülerek kullanılmamaktadır. Yemek şeklinde de tüketildiği bilinmektedir. Ancak burada bazı zararlar ortaya çıkar. Aloe Vera zararları nelerdir diye sorulacak olursa mide rahatsızlıkları ön plana çıkmaktadır. Mide rahatsızlığı daha çok ağrı ve kramp şeklinde görülebilmektedir. Özellikle çocukların tüketmesi önerilmez.

2- Aloe Vera Alerjisi Belirtileri

aloe-vera-zararlari

Aloe Vera zararları arasında en çok karşılaşılan durumlar arasında alerjik reaksiyonlar bulunur. Cilde uygulanması ya da yenmesi fark etmez. Her iki durumda da kişiler cilt yüzeylerinde kızarıklık, kaşıntı ve kabarma görebilmektedir. Alerjik reaksiyonların tanımı olan bu unsur neticesinde daha kötü sonuçlar elde edilebilir. İstenmeyen durumlar oluşmaması adına direkt olarak hastaneye başvurulmalıdır.

3- Aloe Vera Zararları 0 Kan Grubu Etkisi

aloe-vera-zararlari

0 kan grubu üzerinde Aloe Vera zararları nelerdir gibi araştırmalar söz konusudur. İnternet üzerinde kimi sosyal medya hesapları bu konuda zehir etkisi yaratacağına dair bilgi verilmiştir. 0 kan grubu üzerinde direkt olarak olumsuz durum oluşturacağına yönelik bilimsel bir sonuç bulunmamaktadır. Peter J. D’adamo ‘Kan Grubuna Göre Beslenme’ kitabında bu kan grubunun bitkiyi kullanmaması önerilmiştir.

4- Aloe Vera Saça Zararları

aloe-vera-zararlari

Bitki saçlar için de sıklıkla kullanılır. Çeşitli maske ve şampuanlara eklenen jel maddesi Aloe Vera zararları oluşturabilmektedir. Kurutucu ve yağ emici yapısının oluşması saç derisinde değişimlere sebep olmaktadır. Deri üzerinde bulunması gereken yağ dengesini farklılaştırdığından Aloe Vera saça zararları ortaya çıkabilmektedir. Her zaman saça uygulanmamalıdır belirli aralıklar kullanılmalıdır.

5- İshal ve Kilo Kaybı!

aloe-vera-zararlari

Bitkinin özellikle yiyecek olarak tüketilmesi kişilerde ishal gibi durumlara sebep olmaktadır. Vücutta bulunan su miktarını oldukça azaltması kanıtlanmış durumlar arasındadır. Kişilerin tüketimi sonrası ishal durumu ile karşılaştığı sıklıkla belirtilir. Bunun yanı sıra iştah konusunda da etki oluşturduğundan kısa sürede sağlıksız olacak şekilde kilo kaybı oluşturur.

Aloe Vera Kanser Yapar mi?

aloe-vera-zararlari

Aloe Vera zararları arasında kanser gibi bir etki bulunmamaktadır. Aksine bitki kanser tedavisi sırasında tercih edilmektedir. Doktor gözetimi olmasına dikkat edilmeli. Tersi durumda hasta için farklı problemler ortaya çıkabilir. Genellikle kemoterapi sonrası oluşan rahatsızlıkları hafifletmek adına tüketilir.

Aloe Vera Zararları| Aloe Vera Yasaklandı mı?

Aloe Vera saça zararları, yüze etkileri aktarıldı. Konuşulan bir diğer konu ise yasaklanmasıdır. Aloe Vera yasaklandı haberi içerisinde 2005 yılında Türkiye içerisinde yasaklandığı belirtilmektedir. Yasaklanma durumuna yönelik çok kapsamlı bir açıklama yapılmamıştır. ABD uzmanları tarafından yapılan incelenme sonrası yasak getirilmiştir. Ancak 2006 yılında yasak kaldırılmıştır ve günümüzde rahatlıkla büyütülmektedir.

aloe-vera-zararlari

Cilt güzelliğine kadın, erkek fark etmeksizin çoğu kişi dikkat eder. Özellikle sivilce ve sivilce lekeleri baş belası olarak adlandırılır. Siz de bu durumdan rahatsız mısınız? O zaman eczanelerde satılan ve doktor önerisi olan kremleri kullanmanız önerilmektedir. Cildinizi Güzelleştirmede Etkili 5 Sivilce Kremi yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz!

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir