1. Ana Sayfa
  2. Saç Bakımı
  3. Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır? 5 Yöntemle Saç Güzelliği!

Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır? 5 Yöntemle Saç Güzelliği!

dogal-sac-bakimi-nasil-yapilir

Saçlarınızın daha güçlü, güzel ve parlak olabilmesi için doğal saç bakımı nasıl yapılır? Evde saç bakımı günümüzde erkek ve kadınlar tarafından tercih edilir. Özellikle pandemi süreci ile birlikte evlere kapanılması bunu zorunlu kılar. Hem risk taşıdığından dolayı dışarıda bakım yaptırılamaz hem de güneş görmeyen saçlar yıpranır. D vitamini saç için gereklidir maruz kalınmadığı durumlarda günlük saç bakımı mutlaka gerçekleştirilmelidir.

Saça Bakım Neden Önemlidir? Saça Nasıl Bakım Yapılır?

Doğal saç bakımı nasıl yapılır erkek ve kadınlar tarafından oldukça önemlidir. Saçlar estetik açıdan oldukça değerlidir. Güzelliğin getirdiği özgüvende kişilerin psikolojik sağlığı için gerekli olmaktadır. Bundan dolayı basit ama gerekli olan birkaç adım sayesinde saç bakımı yapılabilmektedir. Peki saça bakım neden önemlidir ve en önemlisi saça nasıl bakım yapılır? Tüm cevaplar ve örnek yöntemler yazımızda sizleri bekliyor!

dogal-sac-bakimi-nasil-yapilir
Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Saçlarda ilgilenebilmek adına doğal saç bakımı nasıl yapılır sorusu araştırılmaktadır. Öncelikle size bunun neden gerekli olduğundan bahsedelim. Saçların temizliği için genel olarak kişiler tarafından marketlerde satılan görmeye alışık olduğumuz şampuanlar kullanılır. Şampuanların içeriğine dikkat edilmediğinde saç dipleri ve köklerinde zayıflamalar, kepek oluşumu meydana gelir. Doğal yöntemleri tercih etmek ve günlük saç bakımı nasıl yapılır konusunu araştırmak bu yüzden önemlidir.

dogal-sac-bakimi-nasil-yapilir

İlgilenilmeyen saçlar gün geçtikçe daha çok zayıflar. Devamında ise erkek ya da kadın fark etmeksizin ciddi dökülmeler meydana gelir. Dökülmeler arttıkça yaşla birlikte yer yer kelleşme oluşması muhtemeldir. Bunun yanı sıra günlük hayatın stresi de eklendiğinde egzama gibi saç diplerinde sivilcelenmeler, kanamalar oluşabilmektedir. Özellikle hassas cilde sahip olan bireyler tarafından doğal evde saç bakımı yöntemleri tercih edilmelidir.

Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır| Evde Günlük Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarınızın görüntüsünden rahatsızsınız ve doğal saç bakımı nasıl yapılır merak mı ediyorsunuz? O zaman sizlere bahsedeceğimiz birkaç yöntemi deneyerek sonuca ulaşmanız mümkündür. Üstelik kolay yollarla elde edilebilecek malzemelerin uygulamasını sağlayacağınız için bu konuda herhangi bir zorluk yaşamayacaksınız. Sabredip belirli bir müddet uygulama gerçekleştirdiğinizde de parlaklık, saç çıkması ve uzamalara şahit olabilirsiniz. Dilerseniz evde günlük saç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevaplarına bir an önce başlayalım!

1- Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Evde doğal saç bakımı nasıl yapılır konusunda kişilerin en çok uyguladığı yöntemlerden birisi zeytinyağıdır. Zeytinyağı her ne kadar yemeklerde ve salatalarda tatlandırıcı olsa da saçınız için de oldukça uygun bir malzeme olacaktır. Doğal yollarla saç bakımı nasıl yapılır sorunuza ilk sıradan cevap olarak yer verebileceğiniz bu yöntem sayesinde parlaklık ve yumuşaklığı saçlarınızda hissedeceksiniz! Zeytinyağı yerine hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

dogal-sac-bakimi-nasil-yapilir
Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Doğal saç bakımı nasıl yapılır konusunda ihtiyacınız olan malzemeler sadece iki tanedir: Bal ve zeytinyağı. Saç bakımı için 2 yemek kaşığı bal, 3 yemek kaşığı zeytinyağı bulun. Bir kap içerisinde iki malzemeyi tamamen karıştırın ve krem kıvamında bir karışım elde edin. Kuru olarak bulunan saçlarınızın uç ve diplerine günlük saç bakımı olarak uygulayın. Evde saç bakımı derdinizden kısa sürede kurtulacaksınız. Haftada 1 kere uygulamalısınız. Saçınıza uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyin ve durulayın. Farklı kısa sürede göreceksiniz.

2- Evde Saç Bakımı: Elma Sirkesi Mucizesi!

Saçları normalde de yağlı olanlar doğal saç bakımı nasıl yapılır erkek ve kadın için saç bakım maskeleri değişiklik gösterecektir. Bu bireyler saç bakım maskesi içerisinde yağ bulnan yöntemlerden kaC3ınmalıdır. genellikle bu bireyler için evde saç bakımı elma sirkesi ile sağlanır. 1 çay bardağı elma sirkesine 1-1,5 çay bardağı su ile karıştırın. İçerisine 1 çay kaşığı da tuz ekleyin. Karışımı saç derinize ve uçlarına tamamen ıslanana kadar uygulayın.

dogal-sac-bakimi-nasil-yapilir

Saç uzunluğunuza göre doğal saç bakımı nasıl yapılır konusunda verdiğimiz yöntemlerin miktarlarını aynı oranda arttırabilirsiniz. Aynı zamanda sirke saç derinizde istenmeyen reaksiyonlar oluşturabilir. Deri tahrişine engel olabilmek için önce küçük alanda uygulayın. Haftada 1 kez kullanımı uygundur. Saçınızı uygulama sonrası havlu ile sarıp 1 saat boyunca bekletin. Sonrasında tamamen yıkayıp, durulayın.

3- Kir ve Kokuyu Gidermek için Günlük Saç Bakımı: Limon Karışımı

 

dogal-sac-bakimi-nasil-yapilir

Rahatlıkla bulabileceğiniz limonlar doğal yollarla saç bakımı nasıl yapılır kategorisinde sizlere sunabileceğimiz bir diğer yöntem olacaktır. Genel bir bakımdan ziyade günlük yaşamda maruz kalınan kir ve tozlardan, aşırı yağlanmadan kurtulmak için yapılabilmektedir. Sağlıklı bir saç adına maske tarifi için ihtiyacınız olan limon ve sirkedir. 1 fincan limon suyuna yarım fincan su ve sirke ekleyip karıştırın. Saç diplerinize özellikle uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra koku kalmaması için derinlemesine durulama işlemi gerçekleştirin.

4- Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır| Dökülen Saçlar için Maske

 

dogal-sac-bakimi-nasil-yapilir

Dökülen saçlar için maske yapımı evde doğal saç bakımı nasıl yapılır konusunda da size yardımcı olacaktır. Sadece birkaç yumurta sizin için bu noktada yeterli olabilir. Saç uzunluğunuz ve kalınlığına göre 2-3 yumurta kırıp sarısı ve beyazını birbirine karıştırana kadar çırpın. Çırpma işlemi sonrasında saç dibinizden başlayarak saç uçlarınıza kadar iyice uygulayın. Tüm saçınızın ıslak bir kıvama ulaşması gerekiyor. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra kullandığınız şampuanınızla birlikte durulayın.

5- Kuru ve Yıpranmış Saçlar için Evde Bakım

Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım elbette ki doğal saç bakımı nasıl yapılır yazımızda cevap bulacak bir konudur. Fazla güneşte kalmak, sürekli boyamak ve ısıya maruz etmek saçları inanılmaz yıpratır. Saçlarda kırılmalar, kopmalar meydana gelir. Bu durumun önüne geçebilmek ve saçlarınızı onarabilmek ise mümkündür. İhtiyacınız olan malzemeler bal, yoğurt ve sirke olacaktır!

dogal-sac-bakimi-nasil-yapilir

3 yemek kaşığı yoğurt, bir çorba kaşığı elma sirkesi bir çorba kaşığı da bal evde doğal yollarla saç bakımı nasıl yapılır tarifinizi oluşturacaktır. Üç malzemeyi tamamen karıştırın. Sonrasında saç diplerinize ve uçlarına doğru gelecek şekilde uygulamaya geçin. Özellikle maskeleriniz için ayıracağınız bir tarağınız olsun. Tarağınızla saçınızı tarayarak maskenin tüm alana nüfuz etmesini sağlayın. Yarım saat beklemesi yeterli olacaktır.Daha sonra durulayabilirsiniz.

dogal-sac-bakimi-nasil-yapilir

Saçlarınızı doğal şampuan kullanımı ile de koruyabilirsiniz. Bu konuda satışa sunulan birden fazla marka bulunmaktadır. Saç için ayrıca kimi bireyler aloe vera önerisinde bulunmaktadır. Mucizevi bir bitki olarak görülse de zararları hakkında ne kadar bilgisiniz? Mucizevi Bitki Aloe Vera Zararları Bilginiz Var mı? 5 Farklı Zararı yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorumlar (4)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir