1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. 2021 Dolar Yükselecek mi Düşecek mi?

2021 Dolar Yükselecek mi Düşecek mi?

dolar-yukselecek-mi-dusecek-mi

Ekonomi alanında birikim yapmak isteyenlerin dolar yükselecek mi düşecek mi sorusunu sorduğu görülmektedir. Gerek uluslararası gerek ülke içinde yaşanan durumlar dolar kurunu etkilemeye devam ediyor. Son dönemde yaşananlar ise dolar düşer mi – Ekşi Sözlük gibi platformlar ve sosyal medya üzerinden araştırmalar yapmaya itti. Dolar kurunun yükselip düşmesi sadece devlet bazında değil, ticaret alanında faaliyet gösterenler başta olmak üzere birikim yapmayı düşünenlerin de etkilenmesine sebep oluyor.

Dolar Düşecek mi Son Dakika Öncesi Gündemde Yaşananlar

Ülke genelinde yaşanan değişimler, çok ses getiren olaylar borsa kurunda etkiler yaratmaktadır. Durum iki yönlü olarak gerçekleşir. İlki doların merkezi olan ABD üzeride yaşanan faiz düzenlemeler, alınan tahvil kararları ve iktidar değişimi gibi siyasi olaylardan kaynaklanır. İkinci durum ise Türkiye üzerinde gerçekleşen çoğu siyasi ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) olmak üzere değişiklikten kaynaklanan Türk Lirası bazında değer kaybıdır. Gelin son aylarda yaşanan değişikliklere bir göz atalım.

1- Hazine ve Maliye Bakanı Değişimi

Dolar düşecek mi son dakika 2020 yılında da çok aratılan bir başlıktı. 2020 yılının son aylarına doğru Kasım ayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden alınması akıllara tekrar dolar yükselecek mi düşecek mi sorusunu getirdi. Ortada bir değişim beklenmediği anda sosyal medya hesapları üzerinden istifasını dile getiren Albayrak, o dönem en çok konuşulan isim oldu. Tabi bu istifanın doğrudan Türk Lirası ve dolaylı olarak dolar üzerinde de etkisi görüldü.

dolar-yukselecek-mi-dusecek-mi

İstifa öncesi dolar tarihi bir rekor kırarak 8.57 TL bandına gelmişti. Ülke içinde durumlar büyük bir tartışma konusu olmuştu. Hazine ve Maliye Bakanı olarak sorumlusu Berat Albayrak olarak gösterildi. Sadece ülke içinde değil aynı zamanda uluslarası alanda ekonomistler tarafından da yapılacaklar merak içinde bekleniyordu. Albayrak tarafından istifa sunulduktan sonra dolar kuru biraz olsun hafiflemiş ve gerilemişti.

2- Merkez Bankası Başkanı Naci Albağ’ın Görevden Alınması

Döviz ve ülke içindeki para akışından sorumlu olan Merkez Bankası, kurun belirlenmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Her yıl düzenli olaran gerçekleşen faiz oranını belirleme toplantısı geçtiğimiz günlerde tekrar gerçekleşti. Mevcut faiz oranı %17 bandından %19 bandına çekildiğinde dolar yükselecek mi düşecek mi konusunu tekrar gündeme getirdi. Çünkü faizin artması ülke ekonomisi açısından oldukça etkiliydi.

dolar-yukselecek-mi-dusecek-mi

Ekonomistler tarafından bu durum ikiye ayrılmış bir şekilde yorumlandı. Kimi ekominstler olması gereken durumun yansıtıldığını düşünürken kimi ekonomist hatta gazeteciler tarafından Naci Albağ suçlandı. Durum üzerine gelişmeler merakla beklenirken Cuma gecesi saat 02.30 suları içinde Resmi Gazete üzerinde yayınlanan bildiriye göre Albağ görevinden alındı. Hem faiz oranının yükseltilmesi hem de başkanın değişmesi TL ‘nin dolar karşısında durumunu merakla beklemeye yol açtı.

dolar-yukselecek-mi-dusecek-mi

Açıklama sonrası haftasonuna girildiği için aktif borsa fiyatları belirli değildi. Ancak döviz satan bankalar ve borsa işlemlerinde makas uygulamasına geçildi. Cumartesi gecesine doğru beklenmeyecek yükseklikte makas aralıkları belirlendi. Sadece dolar karşısında değil altın üzerinde de ciddi yükselmeler beklendiğinden fiyatlarda artış görülmekteydi. Pazar gecesi Asya borsasının açılması ile birlikte USD / TL bandı 8.48 düzeyinde görülüyordu. Peki tüm bunlar karşısında dolar yükselecek mi düşecek mi?

3- Dolar Yükselecek mi Düşecek mi|Lütfi Elvan’ın Açıklaması Düzenlemeyi Getirdi

dolar-yukselecek-mi-dusecek-mi

Türk Lirası’nın dolar karşısında ciddi bir değer kaybetmesi olacakları merakla beklemeye yol açmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan bu konuda açıklamalar yaptı. Türk Lirası’nın bu durumdan ciddi etkilenmeyeceği, duruma karşı düzenlemelerin yapılacağı havası hakimdi. Açıklama sonrası biraz olsun borsa üzerinde düzenleme ile birlikte 8 TL’ye varan bir düşüş gerçekleşti.

Dolar Düşecek mi Yükselecek mi| Dolar Kurunda Son Durum Nedir?

Dolar yükselecek mi düşecek mi 2021 konusu olarak da kişilerin karşısına böylece çıkmış oldu. Vatandaşlar, bankalar üzerinde satın alma durumuna başvurmaya yeltendi. Ancak kısa bir süre sonra birçok banka döviz satışını durdurdu. Devamında kripto para satan firmalar aracılığı ile uygulamalar üzerinden USD alımı başladı. Ciddi bir grafikte kırılma gerçekleşerek bu alanda da fiyat yükselmesine sebep oldu.

dolar-yukselecek-mi-dusecek-mi
Dolar Yükselecek mi Düşecek mi

Olayların üzerinden belirli bir süre geçmesi ve aynı zamanda bakanlar tarafından açıklamaların yapılması dolarda daha netleşmeye yol açtı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıklamaları, kurun biraz olsun düzenlemeye gitmesi ile aktif olarak USD / TL seviyesi 7,92 TL bandında devam etmesine yol açtı. 1 Euro ise 9,39 TL’ye karşılık geliyor. Son olarak gram altın fiyatı aktif olarak 25 Mart itibari ile 441 TL olarak yansımaktadır.

Dolar Yükselir mi Son Dakika Yorumlar Nelerdir?

Dolar karşısında Türk Lirası’nın ciddi bir düşüş grafiği çizmesi, dolar düşer mi son dakika haber araştırmalarına sebep oldu. Konu üzerinde net bir durum söylemek ise oldukça güçtür. Güncel zaman dilimi içerisinde Merkez Bankası’nın izleyeceği adımlar TL’nin kaderini belirleyeceğe benziyor. Devlet bakan ve yeni gelen TCMB Başkanı tarafından bu konuda önlemler alınmaya başlandı.

dolar-yukselecek-mi-dusecek-mi

İlk olarak dolar yükselecek mi düşecek mi konusunda düşüş yaşanma ihtimalini nasıl hedeflendiğinden bahsedelim. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından döviz ve altınların bozdurularak farklı ekonomik yatırımlar yapılmasına yönelik halka çağrı yapıldı. Böylece MB içinde döviz artışı sağlanarak dengelemeye gidilecektir. Aynı şekilde yurt dışında bulunan bankalara da TL üzerinde hareket etmelerine yönelik anlaşmalar sağlanmaya çalışılıyor.

dolar-yukselecek-mi-dusecek-mi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yurt dışından gelen banka haberlerine karşı önlem almaya çalışıyor. Bloomberg üzerinden açıklama yapan ünlü ekonomistler, Türk Lirası’nın değer kazanmaya yönelik yaptığı çalışmaların ve faiz artırımının yetersiz kalacağı düşünülüyor. Yurt dışında TL bazını arttırmak adına faiz zorunluluğu bankalara getirilmesi hedefleniyor. Ancak yine de ilerleyen günlerde dolar düşecek mi son dakika 2021 için net bir bilgi söylemek henüz mümkün değildir.

Dolar 2 TL Düşecek mi?

Dolar yükselecek mi düşecek mi konusu kadar doların tekrar eski seviyeleri olan 2 TL bandına düşmesi merak konusudur. Borsa üzerinde değişimler zaman içerisinde elbette mevcuttur. Ancak güncel fiyatın 2 TL bandına düşmesi en azından şimdilik biraz hayal gibi duruyor. Ülkenin kalkınması, kendi üretimine geçmesi, dış dünyaya bağlılığını azaltması ve ihracat hacmini genişletmesi gerekiyor. Ekonomi alanında alınacak doğru kararlarında bu konuda etkisi büyüktür. Dolar yükselecek mi düşecek mi sorusuna verilen yanıtlar arasında yakın vadede ciddi bir düşüş gözlenmediği cevapları bulunur.

dolar-yukselecek-mi-dusecek-mi

2021 yılı ilk ayları itibariile ülke içinde birçok konu gündem çerçevesinde konuşulmaya başlandı. Sadece ekonomi değil, moda konusunda da özellikle kadınlar tarafından büyük bir merak geliştirilmiştir. Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte sizi bekleyen yeniklikler hakkında fikriniz var mı? 2021 Yaz Moda Renkleri Neler Olacak yazımıza bakarak ilk adımı atabilirsiniz!

 

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir