1. Ana Sayfa
 2. Cilt Bakımı
 3. Pirinç Unu Maskesi Nedir, Faydaları Nelerdir? 5 Farklı Pirinç Maskesi Tarifi

Pirinç Unu Maskesi Nedir, Faydaları Nelerdir? 5 Farklı Pirinç Maskesi Tarifi

pirinc-unu-maskesi-nedir-faydalari-nelerdir

Güzelleşmek ve istenmeyen lekelerden kurtulmak için senelerdir pirinç unu maskesi kullanılmaktadır. Ülkemiz içerisinde de giderek yaygınlaşan bu tarif çok dikkat çeker. Yüzünüzdeki sivilceler, lekelerden şikayetçi misiniz? Tüm bunlara iyi gelebilecek aynı zamanda ten rengini de açmayı sağlayacak maske tarifi ve birçok bilgiyi yazıda bulabilirsiniz.

Korelilerin Pirinç Unu Maskesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Pirinç unuyla yapılan maskenin kökeni Kore’ye dayanmaktadır. Asya bölgesinde yer alan kişilerin çoğunlukla beyaz tenli olduğunu görürüz. Bunun sebebi geçmişten gelen alışkanlıkları ve değerlerinden kaynaklanır. Kişi ne kadar beyaz tenli olursa o derece değeri ve güzelliği var olarak sayılıyordu. Kadınlarda bu konuda maskeler üretmiştir.

pirinc-unu-maskesi-nedir-faydalari-nelerdir
Pirinç Unu Maskesi

Temel besin kaynakları pirinç olan bu bölgede pirinç unu maskesi yüzyıllardır yapılmaktadır. Pirinç sayesinde cilt rengini, cilt tonunu açmayı sağlanmaktadır. Temel tarifin günümüzde değiştiği görülmektedir. Ancak asıl amacından sapmadan uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra pirinç unu maskesi faydaları bununla kalmamaktadır.

pirinc-unu-maskesi-nedir-faydalari-nelerdir

Pirinç unu maskesi kullanıcı yorumları incelendiğinde başka faydaları da göze çarpmaktadır. Pirinç unu maskesi sivilce için de oldukça yararlı olabilmektedir. Direkt olarak sivilce üzerine uygulanması ile kurutma yapabilmektedir. Bu sayede kısa sürede sivilcelerden kurtulmak mümkündür. Bunun yanı sıra yüzde bulunan güneş lekelerinden de kurtulmak olasıdır.

Pirinç Unu Maskesi Tarifleri

Pirinç unu maskesi Ekşi Sözlük gibi çeşitli platformlar üzerinde konuşulup araştırılmaktadır. Bireyler sahip oldukları cilt özelliklerine göre uyarlanmış herhangi bir tarifi deneyebilmektedir. Pirinç unu maskesi nasıl yapılırı sorusunun cevabı oldukça kolaydır. Pirinç hammadeli unu maskesi tarifi erekli olan malzemeler temelde basit erişilebilmektedir. Ancak kimi tarifler çeşitlendirildiğinden içerisinden gerekli olan malzemeyi eksiltmek de mümkündür.

1- Kuru Ciltler için Pirinç Unu Maskesi

Pirinç unu kullanılarak yapılan maske tarifleri arasında ilk olarak kuru ciltler için uyarlanan liste bulunmaktadır. Genellikle bu pirinç unu maskesi sivilce, leke oluşumundan kurtulmak için uygulanmaktadır.

pirinc-unu-maskesi-nedir-faydalari-nelerdir

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı pirinç unu,
 • 1 fincan süt

Belirtilen tüm malzemeleri tamamen homojen olana kadar karıştırın. Sonrasında istediğiniz alana uygulayın. 10-15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. İşte maske böyle kolay yapılır!

2- Karma Ciltler için Pirinç Unu Maskesi

Karma cilde sahip bireylerin pirinç unu maskesi yan etkileri olup olmadığını test etmesi için belirli alanlara uygulaması önerilmektedir. Karma yapıya sahip olduklarından dolayı etkiyi tüm yüzünde aynı derecede görmek mümkün olmayabilir. Temel tarif belirli olduğundan çok bir değişiklik bulunmamaktadır. Sadece miktarda artış söz konusudur.

pirinc-unu-maskesi-nedir-faydalari-nelerdir

Malzemeler

 • 2-2.5 çay kaşığı pirinç unu,
 • 1 su bardağı süt.

Görüldüğü üzere pirinç unu bir miktar daha artmaktadır. Aynı şekilde malzemeler tamamen karıştırılmalıdır. Sonrasında ciltte özellikle T bölgesine uygulanmalıdır. 10 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulanmalıdır. Pirinç unuyla yapılan maske sivilce alanlarına da çok ince olmamak kaydı ile uygulanabilir. İyi bir cilde sahip olmak için maske denenebilir. Pirinç ununu kullanarak elde edilen maskesi cilt için oldukça faydalıdır.

3- Yağlı Ciltler için Maske Tarifi

Yağlı ciltler fazla yağ miktarının alınması ancak bunu tamamen gerginleştirmeden yapması için pirinç unu etken maddeli maskesi kullanabilmektedir. Genellikle tariflerde süt veya su eklendiği görülmektedir. Yağlı cildi olanlar yüzün daha çok rahatlaması adına gül suyu deneyebilir. Pirinç unu gül suyu maskesi kullananlar genellikle cilt yapısı çok yağlı olanlardır.

pirinc-unu-maskesi-nedir-faydalari-nelerdir

Malzemeler

 • 5 -4 yemek kaşığı pirinç unu,
 • 2 kaşık gül suyu ya da su

Karışım uygulanmaya hazır hale gelene dek karıştırılmalıdır. Sonrasında yüze uygulanmalıdır. Doğal olarak elde edilen maske 10 dakika durmalıdır. Tamamen kuruduktan sonra su ile güzelce temizlenmelidir. Ardından nemlendirme işlemi yapılmalıdır.

4- Pirinç Unu Yoğurt Maskesi Tarifi

Pirinç unuyla yapılan maske tarif açısından birbirinden tamamen farklılaşabilmektedir. Ancak malzeme sayısında çok da artış olmamaktadır. Yoğurt cilt için sıklıkla kullanılır. İçerisinde yoğurt bulunan pirinç unuyla maske de bulunmaktadır. Kişiler yoğurt katarak tarifi deneyebilir. Her cilt tipine uygundur. Yapım ve uygulama aşaması aynıdır.

pirinc-unu-maskesi-nedir-faydalari-nelerdir

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu,
 • 1 yemek kaşığı limon suyu,
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt,
 • 1 tatlı kaşığı havuç suyu

5- Suna Dumankaya Pirinç Unu Maskesi

pirinc-unu-maskesi-nedir-faydalari-nelerdir

Suna Dumankaya cilt sorunlarına yönelik doğal birçok maske paylaşımı yapmaktadır. Pirinç unu kullanılarak yapılacak maske tarifi de oluşturmuştur. Temelde kökenlere bağlı kalarak 1 yemek kaşığı pirinç ununa 1 kahve fincanı süt kullanmayı tercih etmiştir. Pirinç unu maskesi sivilce yok etmek amacıyla daha çok kendisi tarafından paylaşılmıştır.

Pirinç Maskesi Nasıl Uygulanır?

Pirinç unu maskesi yan etkileri bulunma olasılığı her maskede olduğu gibi bulunmaktadır. Kişiler oluşturduğu maskeleri ilk olarak ufak bir alanda denemelidir. Herhangi bir yan etki görmediği müddetçe kullanıma devam edilebilir. Sadece sivilce için kullanılıyorsa bölgeye günde iki kere uygulama yapılabilir.

pirinc-unu-maskesi-nedir-faydalari-nelerdir

Cilt beyazlatma amacı ile pirinç unu maskesi kullanan kişiler ise haftada iki kere uygulayabilir. İki kullanımdan sonrası pirinç unu maskesi yan etkileri ya da cilt tahrişine, aşırı kurumaya yol açabilir. Bundan dolayı fazlası zarardır. Uygulama sonrası her tarifte ortak olan 10 dakika bekleme süresidir. Sonrasında durulama ve nemlendirmeyi de ihmal etmemelisiniz!

pirinc-unu-maskesi-nedir-faydalari-nelerdir

Her kadının yaşamının bir döneminde cilt güzelliği için çabaladığı bilinmektedir. Pirinç unuyla ortaya koyulan maskenin de temel amacı budur. Peki hiç ünlülerin güzellik sırlarını neye borçlu olduğunu düşündünüz mü? İşte 5 Türk ve 5 Yabancı Ünlülerin Güzellik Sırları yazımızı ziyaret ederek tüyo alabilirsiniz!

 

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir