İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. 1 Km de Kaç Kalori Yakılır?

1 Km de Kaç Kalori Yakılır?

1-km-de-kac-kalori-yakilir

Düzenli yürüyüş yapanlar ya da yapmak isteyenler için 1 km de kaç kalori yakılır? Doğru yürüyüş nasıl yapılmalıdır? Sağlıklı bir yaşam için yürüyüş yapmanın önemi oldukça büyüktür. Özellikle ağır sporlar yapmak istemeyenlere yürüyüş dahi büyük katkı sunacaktır. Burada kişileri destekleyen ve motivasyon sağlayan unsur ise yürüyüş sonrası kaç kaloriden kurtulacağı olmaktadır.

1 Km de Kaç Kalori Yakılır? Kilodan Kiloya Değişir mi?

Yürüyüş yapmak farklı hızlarda meydana gelmektedir. Uzmanlar tarafından önerilen yöntem tempolu yürüyüşler olmaktadır. Normal hızda yürümenin de elbette kalori yaktığı bilinmektedir. Ancak yürüyüş hızı arttığında yakılacak kalori sayısı da artış gösterecektir. Vücudunuzu yormadan olabildiğinde tempolu yürüyüş yapmanız istediğiniz sonuca ulaşmanız da etkili olacaktır.

1-km-de-kac-kalori-yakilir
1 Km de Kaç Kalori Yakılır?

Peki 1 km de kaç kalori yakılır? Kalori miktarını belirtirken kilolar bazında örnek vermek durumu daha net anlatacaktır. 50 kilo olan bireyin, normal yürüyüş hızında 1 km sonrasında 150-180 arasında kalori yakması beklenir. Ancak bu durum 80 kilo bir bireyde 200-220 kalori olabilmektedir. Çünkü kilo arttıkça harcanacak kalori miktarı çok olduğundan daha hızlı erime ortaya çıkacaktır.

1.6 Km Kaç Kalori Yaktırır? Kalori Yakılmasını Hızlandırmak için Ne Yapılmalı?

1.6 km boyunca nasıl bir hızda yürümeyi hedefliyorsunuz? Yoksa koşmayı mı hedefliyorsunuz? Bu iki sorunun cevabı kaç kalori sorusunu da şekillendirecektir. Çünkü vücut her iki durumda farklı sayıda kası etkili hale getirecektir. Eğer normal yürüyüş tercih edecekseniz ve nazaran daha az kiloluysanız yaklaşık 250 kalori yakabilirsiniz.

1-km-de-kac-kalori-yakilir

Eğer 1 km de kaç kalori yakılır konusunda olduğu gibi 1.6 km hareket boyunca yakacağınız kaloriyi arttırmak istiyorsanız mutlaka hızlı hareket etmelisiniz. Özellikle rahat nefes alabiliyorsanız, öncesinden spor deneyiminiz varsa hızınızı bir kademe arttırın. Kalori yakış hızınız böylece artacaktır. Koşu yapmak özellikle vücutta kol, bacak, ayak önde olmak üzere ciddi bir kalori kaybına yol açacaktır.

Tempolu Yürüyüşte 5 Km Yürüyüş Kaç Kalori Yakar?

Tempolu yürüyüş daha önce bahsettiğimiz gibi daha kolay kilo vermenize yol açacaktır. Sporun her ne kadar kilo vermek gibi bir amacı olsa da temelde daha sağlıklı bir yaşam sürmenize neden olur. Siz de kas oranınızı arttırmak, sağlıklı bir yaşam sürmek aynı zamanda yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız günde 5 km tempolu yürüyüş sizin için zor olmayacaktır.

1-km-de-kac-kalori-yakilir

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte 1 km de kaç kalori yakılır, tempolu yürüyüşte 5 km yürüyüş kaç kalori yakar soruları sorulur. Yaz mevsimine fit girmek istiyorsanız günde 5 km yürüyüş kısa sürede ciddi kilo vermenize sebep olacaktır. Çünkü tempolu olarak beş kilometre yürüyüş ortalama olarak 250-300 kalori yakar. Kilonuz daha yükseksek bu kalori artacağını unutmamalısınız. 1 ayda yediklerinize de dikkat ederek, 8-9 kilo verebilirsiniz.

Günde 10 Km Yürümek Kaç Kalori Yakar?

10000 adım kaç kalori? Uygulama ve genellikle başlatılan challenge üzerinde 10 bin adım yürüyüş hedefi koyulmaktadır. Aslında her ne kadar zor gelse de oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Düzenli olarak 10 bin adım yürümek size ciddi anlamda zayıflamayı, zayıflarken de sıkılaşmayı sağlayacaktır. Ortalama yakılan kalori sayısı ise 400- 500 arasında değişir.

Yürüyüş Kalori Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kişilerin yürüyüş, koşu neticesinde vereceği kalori değişiklik gösterecektir. Burada kişisel olarak yürüyüş kalori hesaplama km bazında yapılmalıdır. Genel bilgilerin dışında vereceğiniz kaloriler farklılaşacağından teknolojinin faydalarından yararlanabilirsiniz. Yaralanabileceğiniz iki farklı yöntem vardır. Böylece her defasında 1 km de kaç kalori yakılır, 10000 adım kaç kalori yakar diye sormanız gerek yoktur.

1- Akıllı Saatler

1-km-de-kac-kalori-yakilir

Akıllı saatler, geleneksel saatlere göre daha fazla kullanım imkânı, kullanışlı özellikler vardır. Akıllı saatlerin neredeyse hepsinde spor yaparken kalori hesaplaması yapacak özellikler yüklenmiştir. Spor yaparken saatinizde konumuzu aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır. Yürüyüş kilometreniz ve kişisel kilo bilginizi girdiğinizde tahmini olarak kalorinizi size belirtecektir.

2- Telefon Uygulamaları

1-km-de-kac-kalori-yakilir

Akıllı saatlerde oluşturulmuş uygulamalar gibi 1 km de kaç kalori yakılır sorusuna telefon uygulamaları sayesinde cevap bulabilirsiniz. Ancak kimi bireyler için spor yaparken telefon taşımak zor olabilmektedir. Tabi yeşillikler arasında ya da deniz kenarında müzik eşliğinde yürümek isteyenler için en güzel yöntemlerden birisi telefon hesaplaması olacaktır.

3- 1 Km de Kaç Kalori Yakılır| Kilo Kontrolü

1-km-de-kac-kalori-yakilir

Geçmişe nazaran artık kilonuzu çok ayrıntılı ölçebilmektesiniz. Tartılarda yağ oranınızı, kas oranınızı görebilirsiniz. Burada spor öncesi ve spor sonrası ölçüm yapabilirsiniz. Oluşacak farkı bir şekilde not etmeniz ya da aklınızda tutmanız ortalama olarak size bir fikir verecektir. Yürüyüşleriniz sonrası böylece kalorilerinizin kaybına şahit olabilirsiniz.

Koşu Kalori Hesaplama Farklılaşır mı?

1-km-de-kac-kalori-yakilir

Kalori hesaplamak, yürüyüş ya da koşuya göre değişmeyecektir. İki türün arasındaki tek fark vücudun hareket esnasında ortaya koyduğu efor olacaktır. Oluşturulan bu farklı efor durumu, kilo kaybında değişiklik oluşturacaktır. Koşmanız sizin istediğiniz forma daha kısa sürede kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden eğer mümkünse koşun. Yalnız daha önce spor geçmişiniz yoksa spordan soğumamak adına yürüyüş yaparak ilerlemelisiniz.

1 Kilo Kaç Kalori?

1 km de kaç kalori yakılır sorusu yanıtlanırken belirli kalori sayıları aktarılmaktadır. Ancak kimi kişiler kilo bazından hesaplamalara alışık olduğundan 1 kilonun kaç kalori olduğunu merak etmektedir. 1 kilo yaklaşık olarak 7000 kaloriye denk gelmektedir.  Yani günde 1000 kalori yakarsanız haftada 1 kilo vermenize sebep olacaktır. Bu yüzden yediklerinize ekstra dikkat ederek ilerlemelisiniz. Bir yürüyüş kilo vermek için yeterli olacaktır, 1 saat yürüyüş dahi yetecektir. Hızlı bir saatte daha fazla kalori yakacaksınız.

1-km-de-kac-kalori-yakilir

Yürüyüş ya da koşu yaparak hedeflediğiniz görünüme kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sporun yanı sıra beslenmeye de dikkat ederseniz sağlıklı görünüm gerçekten zor değildir. Bu fit görüntünüzle 2021 modası bikinileri ile tatil yapmaya ne dersiniz? Birbirinden Güzel 2021 Bikini Modelleri ile Yaza Damga Vurun yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir