1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. 2021 Gündemi: NFT Nedir? Nasıl NFT Yapılır?

2021 Gündemi: NFT Nedir? Nasıl NFT Yapılır?

nft-nedir-nasil-nft-yapilir

Son zamanlarda adını sıkça duyuran bir kavram olan NFT nedir, ne işe yarar?  NFT, dijital ortamda yapılan işlemlerin artmasıyla daha fazla tercih edilir olmuştur. NFT ne anlama gelir diye bakıldığında diğer varlıkların tersine değiştirilemez bir niteliğe sahiptir. NFT’lerin değiştirilemez olmasında en büyük etken hem kendine has özellikleri, hem de telif hakkının bulunmasıdır. Bu birimde işlemler dijital ortamda yapılmaktadır.

NFT Nedir? NFT Nasıl Alınır?

NFT’ler diğer değerlerin aksine bölünemez niteliktedirler. Bitcoin, Ethereum gibi değerleri istenilen miktarda ve parça parça alma, satma ve takas imkanı bulunmaktadır.  NFT nedir gibi bir sorunun cevabı eserin tek parça halinde bütünüyle satılması ve satın alınması demek doğru bir cevap olacaktır. NFT satmak veya satın almak için bazı platformlar bulunmaktadır.

nft-nedir-nasil-nft-yapilir

NFT satın almak için öncelikle uygun platform seçildiğinden emin olunmalıdır. Ardından satıcıdan doğrudan veya açık arttırma yoluyla NFT almak oldukça kolay olmaktadır. NFT’yi satın alan kişi telif hakkında da sahip olacağından bunu tekrar satışa çıkartıp satış yapabilir. Satış yapıldığında üreticinin cüzdanında yer alan NFT, alıcının cüzdanına geçmiş olur.

nft-nedir-nasil-nft-yapilir

NFT ne işe yarar diye bakıldığında öncelikle bir yatırım aracı olduğunu söylemek mümkündür. Diğer bir faydası sanat eserlerinin dijital ortamda satın alım yapımının kolaylıkla yapılabilmesi olmaktadır. Özellikle son zamanlarda dijital dünyanın yaygınlaşması, merkeziyetleşmemiş kripto paraların çıkması NFT işlemlerinin önünü açmıştır. Belki de ilerleyen günlerde daha büyük bir ses getirebilir!

NFT Açılımı

nft-nedir-nasil-nft-yapilir

Adı son zamanlarda sıklıkla duyulan NFT nedir ve NFT’nin hangi kavramın kısaltması olduğu en sık merak edilenler arasındadır. NFT, Non-Fungible Token kavramlarının kısaltması olarak yer almaktadır. Sanat eserinin dijital ortamda satılması ve alınması anlamına gelen NFT’nin alış ve satışını yapanların sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.Bir dijital varlık olarak kullanıldığı günümüzde NFT olarak sanat eseri satışları da yapılır.

NFT Nasıl Yapılır?

NFT’lerin üretimi ERC – 721 standartlarına uygun olarak yapılmaktadır. Geliştirilmesinde en önemli pay ise Ethereum ‘a aittir. Kripto paraların özellikle 2021 yılında ayrı bir önem kazanmasıyla yatırımını bu alana yapmak isteyenler NFT nedir kripto para gibi mıdır veya NFT nedir nasıl yapılır tarzında soruların cevaplarını sıklıkla aramaktadır. NFT’de diğer kripto paralar gibi kriptoların içerisinde yer almaktadır.

nft-nedir-nasil-nft-yapilir

NFT yapmak veya üretebilmek için en önemli şeylerden biri dijital kripto para cüzdanına sahip olmaktır. Hangi dosyanın NTF olarak yapılması isteniyorsa o dosyanın IPFS sistemine yüklemesi yapılmalıdır. NFT’ler değiştirilemez değerler olduğundan bu parametrelerin neler olduğu belirlenmektedir. Ardından satış ve fiyatlar hakkında detaylandırmalar tamamlandıktan sonra NFT yapılmış oluyor.

 NFT Bir Yatırım Aracı Olabilir mi?

Kripto para piyasasını takip eden kişiler son zamanlarda yıldızı en çok parlayan NFT hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyor. NFT ne işe yarar, NFT yatırım aracı olarak değerlendirilebilir mi gibi sorular yatırımcıların en sık araştırdığı konular arasında yerini almaktadır.

nft-nedir-nasil-nft-yapilir

NFT tıpkı Bitcoin ve Ethereum gibi yatırım araçlarındandır. En büyük farklı bölünmeden alım ve satımının yapılması ve takas olarak değerlendirilememesidir. Oldukça dikkat çeken bu yatırım aracı kişilerin kendi eserlerini satarak para kazanmalarına da imkan sağlıyor. Bu konuda sık talebin olmasıyla kripto dijital ortamlarda NFT üretimi de hızla artmaya devam etmektedir.

nft-nedir-nasil-nft-yapilir

Günümüzde pek çok eser kolay yollarla kopyalanabilmektedir. NFT eseri üzerine kodlanan bilgiler ile birlikte kopyalanması oldukça zor eserler arasında yer alır. Bu da NFT eserinin en büyük avantajlarından biri olmaktadır. Hatta işlem sonrası sanat eserleri daha çok değer kazandığı gibi birçok kişi çok basit görselleri ve anları paylaşmaktadır. Hatta ünlü oyuncu Bensu Soral da Kobe Bryant eserini 2,5 Ethereum karşılığında satarak dijital sanat hayatına başladı.

NFT Örnekleri

Dijital kripto para ortamında birçok NFT örneğiyle karşılamak mümkündür. NFT ne işe yarar söylemi için bazı örneklerin verilmesi bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olunmasını sağlayacaktır. Bu eserlerin en belirgin özelliği en pahalı NFT eserleri olmasıdır.

1. Nyan Cat

nft-nedir-nasil-nft-yapilir
NFT Nedir? Nasıl NFT Yapılır?

NFT örnekleri arasında en fazla ücrette satılan Nyat Cat adlı eser toplamda 590 bin dolara satılarak en pahalı NFT örnekleri arasında yer almaktadır. Eserin sahibi Chris’tir. Eseri görenlerin bu eserin 590 bin dolar olup olmadığı tartışması yaptığı da bilinir. Ancak günümüz dünyasında bu durum sanatın evrilmesi olarak da adlandırıldığından görsellerin kalitesi farklı yönden değerlendirilebilir.

2. The Complete Mf Collection

nft-nedir-nasil-nft-yapilir

NFT örnekleri arasında en dikkat çeken eserlerden biri de Beeple’ye aittir. Beeple’in eseri imzalı bir resim şeklini ifade etmektedir. Sanatçı bu eserini alan kişiye saç telini de hediye etmektedir. Bu eserin satış fiyatı 777 bin dolar’dır.

3. #7804 ve #3100

nft-nedir-nasil-nft-yapilir

CryptoPunks’un ünlü NFT eseri #7804 ve #3100 ağzında pipo olan karakterin satışını 7.6 milyon dolara gerçekleştirmiştir. Evet yanlış duymadınız, sadece ağzında olan tek bir karakter için 7.6 milyon dolar ödeme gerçekleştirildi. Bu karakter üzerinde en azından şuanlık bir değişiklik mümkün değil, alacak kişini nasıl değerlendireceği ise merak konsu olmaktadır.

4. NFT Nedir Everydays: The First 5000 Days

nft-nedir-nasil-nft-yapilir

Bugüne kadar ki en pahalı NFT eserlerinden olan Everydays: The First 5000 Days’in sahibi Beeple’dir. Bu eserde 5000 çalışma bir araya getirilerek bir eser oluşturulmuştur. Satış fiyatı ise 69 milyon dolardır. NFT nedir sorusunun adeta bir tanımı olan eser oldukça dikkat çekicidir.

5. Not Forgotten, But Gone

WhlsBe, Not Forgotten, But Gone adlı NFT eserinde 16 saniyeden oluşan oyuncak bir ayının dans ettiği videoyu satışa çıkarmıştır. Satışa çıkan bu eserin satışı toplamda 1 milyon dolara gerçekleştirilmiştir. Listede bulunan diğer görsellere nazaran video formatında satışa sunulması onu ayırmaktadır. Peki siz de sadece hareket eden bir oyunca ayıya 1 milyon dolar verir miydiniz?

nft-nedir-nasil-nft-yapilir

Dönemin son durumu kişileri sanal paralara yani kripto paralara yönlendirmektedir. Ancak her bire bu konuya yetei kadar güvenmemektedir. Bu yüzden bireylerin daha çok bilindik yatırım araçlarına yatırım yaptığı bilinir. Bunlardan birisi de dolardır. 2021 Dolar Yükselecek mi Düşecek mi yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir