1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Solucan Yağı Nedir? 6 Solucan Yağı Faydaları Nelerdir?

Solucan Yağı Nedir? 6 Solucan Yağı Faydaları Nelerdir?

solucan-yagi-faydalari

Solucan yağı, son dönemlerde dermatologlar başta olmak üzere birçok uzman tarafından araştırılmaktadır. Solucanların salgıladıkları enzimler sayesinde kişilere doğal yoldan faydalar sağladığı konusunda hem fikir olunmuştur. Cilt güzelliğine önem veren kadınlar tarafından da sıklıkla kullanılmaya başlanınca firmalar tarafından buna yönelik ürünler oluşturulmaya başlandı. Hatta yemlik solucan yetiştirmek ya da Amerikan solucan gübresi araştırmaları ile bunu ciddi bir iş haline getirenler de oldu.

Solucan Yağı Nedir?

Solucan yağı, solucanların doğal yollarla ürettiği enzimler neticesinde ortaya çıkan sıvının elde etmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bitkisel ve hayvansal cilt bakım ürünleri arasında bulunmaktadır. Yağ olarak adlandırılsa da alışık olunan klasik yağlara benzememekle birlikte çok sayıda faydası da mevcuttur. Solucanların elde edilerek, gerekli profesyonel ortam oluşturulmasıyla beraber yağları çıkarılmaktadır. Çıkarılan bu yağlar direkt olarak satışa sunulabildiği gibi krem, nemlendirici içlerine de eklenmektedir.

solucan-yagi-faydalari
Solucan Yağı

Solucanların dış yüzeylerinde oluşan yağ miktarı solucanın yetişme alanına göre değişecektir. Solucanların en sık yaşadığı alanların başında nemli ortamlar gelmektedir. Nemli ve soğuk iklime sahip noktalarda sık sık toprak altında çıkan solucanların doğru beslenme imkânı bulduktan sonra enzimlerini aktif hale getirerek yağlarını ürettikleri görülmektedir. Cilt markalarının da istediği temel durum böylece ortaya çıkmaktadır.

Solucan Yağı Nasıl Çıkarılır?

Soğuk ve nemli doğal ortamlarında yetişen solucanlar firmalar ya da kişiler tarafından toplanabilmektedir. Aynı zamanda güzellik sektöründe cilt güzelliği konusunda etkisi fark edildiği andan itibaren yapay ortamlarda da solucan yetiştirilmeye başlanmıştır. Yetiştirilen solucanların stressiz ve doğala yakın ortamlarda bulunması, üretecekleri özel yağların da miktarında artışa sebep olacaktır.

solucan-yagi-faydalari

Solucan yağını çıkarma işlemi ise kişisel olarak yapılması zor bir işlemdir. Bu alanda uzmanlaşmış kişiler tarafından gerekli ortam hazırlandıktan sonra solucanlar tarafından yağlar üretilmektedir. Elde edilen yağ miktarı hedeflendikten sonra oldukça kritik işlemlerle bu yağlar ayrı bir ortama alınmaktadır. Gerekli laboratuvar incelemeleri sonrası ise satışa sunularak kişilerin solucan yağı kullananlar arasında bulunması sağlanmaktadır.

Solucan Yağı Faydaları Nelerdir?

Solucan yağı faydaları arasında çeşitli durumlar bulunmakla birlikte nadiren dile getirilen ancak çok kritik bir özelliği bulunmaktadır. Yağ yapısından dolayı sürülen alanda yumuşaklık ve rahatlama yaratacaktır. Bu yüzden hemoroit hastalığa sahip bireylerin neredeyse baş ucu ürünü haline gelmektedir. Özellikle az miktarda alınarak makat bölgesine uygulanacak bu yağın ciddi bir rahatlatma özelliği bulunur.

solucan-yagi-faydalari

Hemoroit hastaları, ciddi ağrılar ve rahatsızlıklarla baş başa kalabilmektedir. Her ne kadar doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılsa da doğal yöntemlere de başvurmak kimi zaman işe yarayabilmektedir. Kişilerin solucan yağı kullanması ile birlikte bu tarz çözümlere erişebilmesi mümkün kılınmaktadır. Solucanın yağı, makat bölgesinde rahatlığa sebep olacağından hemoroit hastalarının ağrı şikayetlerinden kurtulduğu bilinmektedir.

Cilde Solucan Yağı Ne İşe Yarar?

Solucandan elde edilen en büyük yararın bugüne kadar ekim, dikim işlemlerinde tarlaların topraklarında yarattığı havalandırma olarak bilinmekteydi. Hatta kırmızı Kaliforniya soluncanı gübresi fiyatı bu yüzden sık sık araştırılarak tarlalarda tercih edilmekteydi. Demotologların araştırmaları neticesinde solucanların cilt konusunda da kişilere doğal yoldan fayda sağladığı saptandı. Cilte sağladığı faydalar oldukça işe yarar görünmektedir.

solucan-yagi-faydalari

Solucan yağının cilt üzerinde birden fazla etkiye sahiptir. Sağladığı yararlar arasında:

  • Cildi yumuşatma,
  • Kırışıklık azaltma,
  • Sivilceleri azaltma ve giderme,
  • Siyah nokta oluşumunu engelleme,
  • Nemlendirme bulunmaktadır.

Cilt güzelliğinizi arttırmak ve bunu sağlıklı yollardan elde etmek istiyorsanız mutlaka bu ürüne şans vermeniz gerekmektedir.

Solucan Yağı Kremi Kimler Kullanabilmektedir?

solucan-yagi-faydalari

Solucan yağı kullananlar yorumları incelendiğinde çok sayıda kişinin giderek bu ürünü tercih ettiği görülmektedir. Kişilerin yaş aralıkları özellikle 25 yaş üzeri olmaktadır. Çünkü 25 yaş sonrası ortaya çıkan kolajen eksikliği ile birlikte cilt rahatsızlıkları baş göstermeye başlamaktadır. Çok küçük yaşta bireylerin kullanımının bir anlamı olmadığı gibi uzmanlar tarafından kesin olarak yasaklanmadığı da bilinmektedir.

Kaliforniya Solucanı Fiyatı Nedir? Solucan Kompost Kutusu Fiyat Bilgisi

Solucandan elde edilen yağın bu derece önemli ve doğal yoldan cilt sorunlarına çözüm bulduğu fark edildikten sonra fiyatları konusunda araştırmalar başlamıştır. Solucan yağı fiyatları, markaların tanınırlığına göre değişiklik göstermektedir. Genellikle 35 ve 50 mL boyutunda satışları olmaktadır. Kaliforniya solucanı yağı satış fiyatları çok değişiklik göstermekle birlikte 70-100 TL arasında fark edebilmektedir. İnternetten güvebilir markalar aracılığı ile satışlar yapabilmek mümkündür.

solucan-yagi-faydalari

Cilt güzelliği için gerek yurt içi gerekse yurt dışı kremleri kullanılabilmektedir. Son zamanlarda oldukça popüler olmakla birlikte Bulgaristan üzerinde yaşayanlar tarafından yıllardır kullanılan Zdrave kremi bunlardan sadece birisidir. Uygun fiyatlı olmasının yanı sıra domuz yağı bulundurmaması kullanırlığını arttırmaktadır. 6 Soruda Bulgar Kremi Nedir? Zdrave Faydaları Nelerdir yazımıza bakarak daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yap