İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Spiral Kilo Aldırır mı? 4 Farklı Spiral Taktırma Faydaları Nelerdir?

Spiral Kilo Aldırır mı? 4 Farklı Spiral Taktırma Faydaları Nelerdir?

spiral-kilo-aldirir-mi

Spiral kilo aldırır mı? Spiral taktırmanın faydaları ve dezavatajları nelerdir? Kadın sağlığı açısından sık sık başvurulan ve oldukça büyük bir öneme sahip olan araçlar arasında spiraller bulunmaktadır. Genel bir bakış ile ‘T’ harfine benzeyen bu küçük araç ile birçok istenmeyen durumun önüne geçilebilmektedir. Ancak takılmasıyla birlikte halk arasında da sık sık dile getirilen kilo şikayetleri oluşmaktadır. Bu da acaba kilo aldırır mı kaygısını beraberinde getirmektedir.

Spiral Nedir? Spiral Kilo Aldırır mı?

Spiral, kadın rahim sağlığı amacıyla da kullanılan küçük bir alettir. Doğum kontrol yöntemlerinin başlında yer almaktadır. Kişilerin karar vermesi ile herhangi bir sağlık kuruluşunda 5-10 dakikalık işlemlerle taktırabilmektedir. Çok kısa bir sürede rahim ağzına yerleştirilen bu araç sayesinde cinsel ilişki sonrası spermin yumurtayla birleşimine böylece bebek oluşumuna engel olunmaktadır. Taktırılması için bir yaş sınırlaması yoktur.

spiral-kilo-aldirir-mi
Spiral Nedir?

Spiral taktırdıktan sonra uzmanlar tarafından da önerildiği üzere 1 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Ayrıca spirallerin iki farklı şekli bulunur. İlki bakır uçlu spirallerdir. Bu spirallerin şekil ve takılış şeklinde bir değişiklik yoktur. İkinci yöntem de hormonlu spiraller olarak bilinir. Sağlık kuruluşunda bulunan spirallere ve kişilerin isteklerine göre ikisinden birisi takılır. Peki spiral kilo aldırır mı?

1- Hormonlu Spiral Kilo Aldırır mı? Hormonlu Spiral Kilo Aldırırmı Uzman TV

Hormonlu spirallerin kullanım ömrü genel olarak 5 yıl olarak belirtilmektedir. Herhangi bir aksilik olmadığı müddetçe kadnların 5 sene boyunca cinsel ilişki sonrası hamile kalınmasına engel oluşturur. Bu yüzden genellikle çocuk sahibi olmuş kadınlar tarafından belirli bir yaştan itibaren tercih edildiği görülmektedir. Halk arasında en çok konuşulan konu ise hormonlu spirallerin kilo aldırdığı yönünde olmaktadır. Hormonlu spiral kilo aldırır mı?

spiral-kilo-aldirir-mi
Spiral Kilo Aldırır mı?

Kilo alımı, tek bir nedene bağlı kılınacak bir unsur değildir. Hareketsizlik, yanlış beslenme, kan şekeriyle alakalı problemler kilo alımını özellikle tetikleyen unsurlar olarak bulunmaktadır. Hormonlu spiral taktırıp sonrasında kilo aldığını belirten kadınların sayısı oldukça fazladır. Ancak hormonlu spiral kilo yaparmi nedir konusunda uzmanlar ve bilim tarafından açıklanmış net bir bilgi yoktur. Bu yüzden kesinlikle kilo yapar demek yanlıştır. Peki bakır spiral kilo aldırır mı?

2- Bakır Uçlu Spiral Kilo Yapar mı?

spiral-kilo-aldirir-mi

Bakır uçlu spiraller, hormonlu spirallere göre daha avantajlı görülmektedir. Uç kısmının bakırdan oluşması ile bu isimlendirmeye sahiptir. Kullanım ömrü de hormonluya göre daha fazladır. Genellikle yaklaşık 10 seneye kadar kullanım imkânına sahiptir. Bu yüzden uzun süreli hamilelik düşünmeyenler için daha çok önerilmektedir. Halk arasında bakır spirallere yönelik kilo aldığına yönelik bir düşünce de bulunmaz. Bilimsel olarak da bakır uçlu spiraller kilo aldırmamaktadır.

Spiral Şişkinlik Yaparmı?

spiral-kilo-aldirir-mi

Spiral kilo aldırır mı Kadınlar Kulübü gibi farklı siteler aracılığı ile kullanıcılar arasında konuşulmaktadır. Spiralin kilo aldırmasının yanı sıra şişkinlik yapması konusunda tereddütler oluşturur. Spiralin kilo bazında ciddi ve kalıcı bir şişkinlik oluşturduğu gözlemlenmez. Ancak rahim ağzına takılan bu alet neticesinde kişiler birkaç gün içinde bazı değişiklikleri vücudunda gözlemleyebilir. Birkaç günlük hafif bir şişkinlik ya da ağrı bunlardan birisidir. Ancak kalıcı bir şişlik değildir.

Spiral ile Zayiflayanlar Var mı? Hormonlu Spiral Zayıflatırmı?

spiral-kilo-aldirir-mi

Toplum ve özellikle kadınlar arasında her ne kadar spiral taktırmak konusunda kilo alımı korkusu yaşansa da tam tersi durumu araştıranlar da mevcuttur. Bahsedilen durumlardan birisi spiral ile zayiflayanlar var mı şeklindedir. Spirallerin temelde ne işe yaradığı konusunda bilgi sahibi olmak bu konuda net bir sonuç getirecektir. Spirallerin kilo konusunda bir kontrol amacı olması gibi işlevi yoktur. Sadece kadınların cinsel ilişki sonrası istenmeyen hamileliğin oluşmasını engelleyecektir. Bu yüzden kilo verme konusunda da bir etkisi yoktur.

Spiral Taktırma Faydaları Nelerdir?

Spiral taktırmanın faydaları sadece doğum kontrolüyle alakalı olmayabilir. İlaçlı spiral kilo aldırır mı sorusu kadar faydaları konusunda araştırma yapan okuyucular bu konuda bilinçlenerek spiral taktırmaya yönelebilmektedir. Faydaları arasında:

spiral-kilo-aldirir-mi

  • Her cinsel ilişki öncesi ya da sırasında korunma gerektirmez,
  • 5 ve 10 yıllık ömürlü olmaları ekonomik açıdan da katkılar sunar,
  • Taktırma süresi oldukça kısa ve acısızdır,
  • Hamilelik gibi kısıtlı da olsa farklı cinsel hastalıklara karşı koruyabilir.

Devlet Hastanesinde Hangi Spiral Takılıyor?

Spirallerin iki farklı şekilde olduğuna yazının önceki kısmında değinilmişti. Hormonlu yani daha çok ilaçlı olarak bilinen spiral ile bakır spiral mevcuttur. Bu iki spiralin takılış esnasında büyük bir farklılık gözükmez ve kısa sürelidir. Devlet hastanelerinde sadece hormonlu ya da bakır takılır gibi bir görüş yanlış olacaktır. Kişinin doğum konusunda yaptığı planlama, uzman görüşü neticesinde dilediğiniz spirali tercih edebilirsiniz. Burada uzmanla doğru bir iletişim kurarak ilerlemek yeterli olacaktır. Adetin 4. ve 5.gününde takılması ile birlikte doğum kontrol hapına gerek kalmadan %98 oranında hamileliği engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda uzmanınıza spiral kilo aldırır mı sorusunu da yöneltebilirsiniz.

spiral-kilo-aldirir-mi

Yazı içerisinde spiral kilo aldırır mı konusuna değindik. Alınan fazla kilolar için başka kadınlar olmak üzere erkekler tarafından da ciddi bir emek ortaya koyulmaktadır. Gerek diyetler gerekse belirli içecekler tüketilerek yağ yakımı hızlandırılmaya çalışılır. Elbette spor destekli bir yaşam oluşturmak herşeyden önemlidir ancak hindiba kahvesini daha önce duymuş muydunuz? Hindiba Kahvesi Zayıflatır mı? 5 Farklı Hindiba Kahvesi Faydaları yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

Yorum Yap