1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Tüp Mide Ameliyatı Nedir? 2021 Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları

Tüp Mide Ameliyatı Nedir? 2021 Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları

tup-mide-ameliyati-nedir

Tüp mide ameliyatı nedir? Midenin boyutunda yapılan küçültme işleminin adıdır. Ameliyatın tıbbi adı Sleeve Gastrektomi’dir.  Hayat kurtarıcı laparoskopik bir operasyondur. Kilo problemi obezite seviyesine ulaşmış kişilere uygulanır. Son yıllarda ünlüler başta olmak üzere birçok kişi, kilo fazlalıklarından bu operasyonla kurtulmuştur. Obezite cerrahisi kısa sürede kesin çaredir.

Pandemi ile beraber artan obezite verileri birçok ülkenin salgın seviyesinde korktuğu boyutlara ulaşmıştır. Hareketsiz yaşam ve hazır gıda tüketiminin yoğun olduğu Amerika ve Avrupa da artış hızı ilk sıradadır. Sağlık bakanlığı son 5 yılda obeziteyle mücadele konusunda özel projeler ile bu konuya dikkat çekmektedir. Sağlık hizmetleri arasında bulunan tüp mide ameliyatının obozite ile mücadelede yeri ayrıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Mide küçültme operasyonu ağır risk grubundaki obezite hastalarına uygulanır. Vücut kitle endeksi 35 ve üzeri olan hastalarda, cerrahi gerekliliği doktor kararı belirler. Hasta ilk olarak diyet ve egzersiz programlarıyla takip edilir. Hastanın sağlık sorunları karaciğer yağlanması gibi acil durum ve ileri vakalarda cerrahi işlem öne alınabilir. Vücut kitle indeksi, farklı sağlık problemleri araşırılır ve bu aşamadan sonra tüp mide ameliyatı riskleri nelerdir değerlendirilir.

tup-mide-ameliyati-nedir

Obezite fazla kilo almanın yanı sıra, iç organların çevresini kaplayan yağlanma dolayısıyla birçok ciddi hastalığın alt sebebidir. Obezitenin ortadan kalkması hastaların hayatında kronikleşen birçok hastalığı ortadan kaldırmaktadır. Operasyan öncesi kişinin psikolojik destek alması gerekir. Ameliyat öncesi ve sonrası yapılması gerekenler hakkında tüm detaylar hastaya anlatılmalıdır. Tedavi yöntemleri arasında bulunsa da her birey kabul etmeyebilir. Tüp mide ameliyatında yaşanacak olasılıklar hastaya aktarılıp karar vermesi beklenir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Genel anestezi uygulanır. Mide boyutunda zımba dikiş işlemi uygulanır. Midenin Fundus bölümü çıkarılır. Fundus; mideden beyne iştah sinyali gönderen ghrelin hormonun salgılandığı yerdir. Operasyon sonrası mide, yemek borusunun devamı şeklinde görünüm kazanır. Kapalı ameliyattır. Birkaç küçük delik açılarak operasyon gerçekleşir. Endoskopi yöntemi ile kameralarla takip edilir.

tup-mide-ameliyati-nedir

Operasyon aşamalarını animasyonlu gösterim şeklinde aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Hasta Kaç Günde İyileşir?

Tüp mide ameliyatı sonrası mide bulantısı birçok hastada görülen normal bir durumdur. Hasta, ameliyat sonrası komplikasyon belirtisi göstermiyor ise 2 gün içinde evine gönderilir. En geç 1 hafta içinde normal iş hayatına dönebilmektedir. Yaklaşık 2 hafta vücudu yormayacak şekilde dinlenmek hızlı toparlanma sağlar.

tup-mide-ameliyati-nedir

Ameliyat sonrası hastanın doktor tavsiyesine uygun beslenmesi gerekir. Yanlış beslenme dikişlerde açılma ve kanama oluşturabilir. Aynı zamanda yanlış beslenme uzun vadede geri kilo alımı sebebi olabilir. Yüksek ateş, yoğun mide bulantısı, kusma şikayetleri komplikasyon veya kanama sebebi ile olabilir. Bu gibi belirtileri, doktorunuza gecikmeden bildirmeli ve bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Var Mı?

Tüp mide ameliyatı olanlar ameliyat sonrası, pozitif geri dönüşlerde bulunmaktadırlar. Hastanın değişen fizyolojisi ile beraber sosyal yaşamı da olumlu etkilenmektedir. Ayakkabı numarasından kıyafet bedenine kadar hızlı kilo verme ve değişim süreci başlar. Birçok hasta tansiyon, diyabet gibi hastalıklarının iyileştiğini belirtmektedir. Tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar Kadınlar Klübü içerisinde neredeyse yoktur. Sadece yeni yaşama ayak uydurmak zor olabilmektedir.

tup-mide-ameliyati-nedir
Tüp Mide Ameliyatı

Hastaların hızlı kilo vermesi yüksek motivasyon sağlamaktadır. 1 ay içinde yaklaşık 10-15 kilo vermek normaldir. Bu süreçte sarkma oluşmaması için spor yapmak gerekir. Aksi takdirde kişi, sarkma sebebiyle estetik operasyonlar geçirmek zorunda kalabilir. Tüp mide ameliyatı olanlar Kadınlar Kulübü aracılığı ile sarkmalar için de ameliyat önermektedir.

tup-mide-ameliyati-nedir

Mide küçültme ameliyatı sonrası, yanlış beslenmeye devam eden kişilerde tekrar kilo alma oluşabilir. Midenin genişleyen yapısından dolayı tekrardan eski sürece dönülebilir fakat bu çok istisna bir durumdur. Böyle bir durumda ikinci bir küçültme ameliyatı yapılmaz, gastroplasti adı verilen mide bantlama işlemi uygulanır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide küçültme operasyonu öncesi ve sonrasında beslenme düzeni çok önemlidir. Ameliyat öncesi beslenme komplikasyon riskini azaltmak ve kan değerlerinin ameliyat olmaya uygun değerlere sabitlenmesi için önemlidir. Ameliyat sonrası doğru beslenme ise küçülen mide hacminin kendini toparlaması için kritik önemde gereklidir.Tüp mide ameliyatı oldum pismanim diyenler genelde yanlış beslenme sonucu rahatsız olanlardır.

tup-mide-ameliyati-nedir

 

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi Beslenme Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme
·         6 hafta önce

ð Sigara bırakılmalıdır.

Komplikasyon riskini azaltmak ve genel sağlığın daha iyi olması için tavsiye edilendir.

·         1-2 hafta sonra

ð Sıvı besin tüketilmelidir.

·         14 gün önce

ðProtein zengini besin tüketilmelidir.

        Kilo kaybı,

Kronik rahatsızlık ve kan şekeri değerinde iyileşme amaçlanır.

·         3-4 hafta sonra

ð Püre besin tüketilmelidir.

·         10 gün önce

ðSıvı besin tüketimi önerilir.

Özellikle karaciğer yağlanması olan kişiler için

·         4-6 hafta sonra

ðSindirimi zor besinler harici normal beslenmeye geçilir.

 

·         7. haftadan sonra

ð Normal beslenmeye geçilir.

ð Takviye besin alımı gerekir( B12, Demir, Çinko, Kalsiyum, D vitamini )

 

Tüp Mide Ameliyatı Fiyat Oranları Nedir?

Mide küçültme ameliyatı fiyatını belirlemede, doktorun uzmanlık tecrübesi çok önemlidir. Bunun yanı sıra şehir ve hastane farkı da fiyatlarda değişkenlik sağlayabilir. Cerrahi operasyon yaptırmayı düşündüğünüz hastaneyi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Bazı özel hastaneler devlet memurlarına %20 indirim yapmaktadır.

1- Tüp Mide Ameliyatı Fiyatı 2020 – 2021

 

tup-mide-ameliyati-nedir

Tüp mide ameliyatı fiyatı 2021 itibariyle özel hastanelerde 20 000TL civarıdır. Bazı özel kliniklerde bu fiyat 14 000 TL’ye kadar özel indirimli yapılabilmektedir. Cerrahi işlemlerde doktorunuzun tecrübesini ve yetkinliğini iyi bilmeniz gerekir. Doktorunuzla tüm süreci yüz yüze konuşmanız çok önemlidir. Fiyatların değişmesi şehirler arası değişecektir. Örneğin Trabzon tüp mide ameliyatı fiyatı ile İstanbul arasında değişecektir. Tüp mide ameliyatı Ekşi Sözlük gibi platformlar üzerinden ameliyat olanlardan fiyat öğrenebilirsiniz.

2- SGK Anlaşmalı Tüp Mide Ameliyatı

tup-mide-ameliyati-nedir

 

SGK anlaşmalı mide küçültme ameliyatı,  özel hastanelerde yapılmamaktadır. Tüp mide operasyonu devlet hastanelerinde yapıldığında SGK ödemesi gerçekleşir. VKİ 35 altında olan kişilere cerrahi işlem yapılmaz. SGK ödemesi VKİ 40ve üstünde olan ve obezite sebebiyle (şeker, kalp, tansiyon) hasta olan kişilerde mümkündür.

Tüp Mide Ameliyatı Olan Ünlüler Kimlerdir?

Mide küçültme ameliyatı olan ünlülerin incelen görünümleri haberlerde ve sosyal medya da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Cerrahi işlem yerli ve yabancı birçok ünlünün tercih ettiği zayıflama çözümüdür. Işın Karaca, Pelin Öztekin, Emel Müftüoğlu, Hakan Sabancı mide küçültme operasyonunu tercih eden isimlerden bazılarıdır.

tup-mide-ameliyati-nedir

Tüp mide ameliyatı olan yabancı isimler çoğunlukla Amerikan ünlüleridir. Mide küçütlme operasyonu ile hayatları değişen isimler arasında;  Graham Elliot, Lauren Manzo, Star Jones, Rex Ryan, Ann Wilson, Paul Wall, Anne Rice, Chris Christie, Gabourey  Sidibe, Al Roker, Randy Jackson gibi ünlüler bulunmaktadır.

tup-mide-ameliyati-nedir

Tüp mide ameliyatı, zayıflama konusunda gerçekten zorlanan ve buna vakti olmayanlar için tercih edilmektedir. Her ne kadar kısa sürede fazla kilolardan kurtulmak cazip olsa da bu ameliyat herkese önerilmez. Fazla kilosu olmayan bireylerin kendi çabalarıyla zayıflaması daha sağlıklı ve doğru olacaktır. 5 Farklı Yöntemle En Kolay Kilo Verme yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir