1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. 6 Adımda Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

6 Adımda Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

uyku-egitimi-nasil-verilir

Bebeklere uyku eğitimi nasıl verilir, kendi kendilerine zorlanmadan uyumaları mümkün müdür? Şüphesiz anne ve babaların daha bebek dünyaya gelmeden merak ettikleri ve araştırdıkları konular arasında bulunmaktadır. Bebeklerin alıştıkları anne rahminden sonra dünyaya adapte olmaları ve bu alanda uyumaları belirli bir süreden sonra zor olabilmektedir. Ebeveynler de bu noktada uyku eğitimine başvurur.

6 Farklı Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Uyku eğitimi deneyimleri bebekten bebeğe ve ebeveynler arası değişiklik gösterebilir. Kimi ebeveynler herkes tarafından övülerek anlatılan yöntemlerin kendi bebekleri için yetersiz olduğundan bahsedebilmektedir. Bu durumu bilmek uyku eğitimine geçtikten sonra ortaya çıkacak olası olumsuz sonuçları daha kolay kabullenmeyi sağlayacaktır. Eğer bebeğiniz bir yöntem ile uyumuyorsa başka bir yöntemi deneyebilir, kendinizi suçlu hissetmemelisiniz.

1- Tracy Hogg Uyku Eğitimi

Tracy Hogg, kitabı ve söyleşileri ile bebeklere uyku eğitimi nasıl verilir konusunda farklı yöntemler sunmaktadır. Bunlardan ilki ‘Şşt pat’ olarak geçmektedir. Bebeğin kendisini anne rahminin sarsıntısını andırması ve biraz da rahatlaması adına anne bebeği yan yatırır. Sırtına yavaş ve okşayıcı şekilde vurur. Bir yandan şşt diyerek huzurlu bir ortamın yaratılmasını sağlar.

uyku-egitimi-nasil-verilir
Hogg tarafından bahsedilen bir diğer yöntem de ‘Yatır Kaldır’ yöntemidir. Bu yöntem kendini ayağa kaldırabilen daha büyük bebekler için geçerlidir. Bebekleri sakinleştirmek adına bu yöntemin diğerlerine nazaran daha çok sabır gerektirdiğini söylemek gerekir. Kalkan bebeği kaldırıp yatırmak, kalktığı anda tekrar tekrar yatırmak gerekir. Gerekirse 100 kere yapılması ve bebeğin vazgeçip yorgunlukla uykuya dalması sağlanır.

2- Memede Uyuyan Bebeğe Uyku Eğitimi

uyku-egitimi-nasil-verilir

Anne ve bebek arasındaki bağlanma stili bebeğin sonraki yaşlarında çok önemli olmaktadır. Bağlanma stili, annenin ya da bakım verenin küçükken bebeğe karşı davranışları, ihtiyaçlarını karşılaması ve beden temasını kurması ile sağlanır. Memede emen bir bebek bu yüzden daha iyi bağlanabilecektir. Memede uyuyan bebeğe uyku eğitimi bu yüzden çoğu zaman önerilir. Uyku eğitimi nasıl verilir? Memede bebeğin uyumasını sağlamak, emerken bir yandan pış pışlayarak sakinleştirmek gerekir. Meme bağımlılığı olmaması adına 4. aydan itibaren bırakılması önerilir.

3- 3 Yaş Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

3 yaş artık belirli bir andan itibaren bebeğinizin sizi anladığı, hareket edebildiği ve hatta kimi kararları kendisinin vermek istediği bir döneme denk gelir. Uyku eğitimi nasıl verilir Kadınlar Kulübü gibi platformlar aracılığı ile bu dönemde nasıl davranmak gerekildiği de sıklıkla sorulur. Bebeğinize bir uyku hazırlık süreci yaratmak çoğu zaman işe yarayacaktır. Bebeklerde bir uyku düzeni yaratmak çoğu zaman zor gelebilir. Ancak kendi kendine uyuyabilmesi, sağlıklı bir bebek gelişimi için oldukça önemlidir.

uyku-egitimi-nasil-verilir
Saati geldiği andan itibaren dişlerini fırçalamak, haydi yatağa demek, uyku sırasında korkmamak için uyku arkadaşı edinmek gibi bir ritüel oluşturabilirsiniz. Başlangıçta bebeğiniz direkt olarak uykuya dalmayacaktır. Hatta süre içinde fire verdiği gecelerde olabilir. Ancak sabırlı olmalısınız, unutmamalısınız ki çocuklar her zaman bir yetişkin gibi düşünemez ve hissedemez. Bebeklerde uyku eğitimi verirken kendinizi onun yerine koyarak hareket etmelisiniz.

4- Bebeklerde Uyku Eğitimi Adem Güneş

uyku-egitimi-nasil-verilir
Uyku eğitimi nasıl verilir sorularını araştırırken Pedagog Adem Güneş’in kitaplarına denk gelmiş olabilirsiniz. Kendisinin bebeklerin uyuması, güvenli bağlanması adına birçok kitabı mevcuttur. Uyku sürecinde ebeveynlerin sabırlı davranmasını ve aynı zamanda anne-bebek bağlanmasını da sıklıkla vurgulamaktadır. Bebeğin anne ile birlikte uyumasını savunur. İlk 2 sene bebeğin sizinle uyuması, sizin kokunuzu alması uykuya dalışı daha kolaylaştırmaktadır.

5- Ağlatmadan Uyku Eğitimi Verenler: Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Uzmanlar tarafından bebeklerin ağlamasıyla oluşturulan uyku yöntemleri bulunur. Bebek yatağına bırakılır ve ağlasa dahi yanına gidilmez. Bebek en son ağlar, yanıt gelmediğini anlayınca ağlamayı bırakır ve yorgunluktan uykuya dalar. Halbuki bu durum anne-bebek bağlanma stili için çok risklidir. İleride bebeğin anneden kopuk bir yaşam sürmesine ve çeşitli sorunlara sebep olabilir.

uyku-egitimi-nasil-verilir
Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Peki ağlatmadan uyku eğitimi verenler ya da vermek isteyenler için uyku eğitimi nasıl verilir? Bebeğinizin yanında bulunduğunuz süreçte anne rahmini canlandıracak durumları ortaya koyabilirsiniz. Bu durumu ortaya koyan uzman görüşleri mevcuttur. Bunlardan ilki bebeği sallamak, aynı zamanda piş pişlemek, kundaklama, yan yatma ve emmektir. Tüm bu durum olmasa da birkaç tanesini aynı anda sunmanız bebeğe anne rahmini hatırlatacak ve uyumasını kolaylaştıracaktır.

6- Kim West Uyku Eğitimi

6 aydan büyük bebeklere uygulanabilecek bir uyku yöntemidir. Pişpişlemek, sakin bir ortam yaratmak yine Kim West tarafından da önerilenler arasındadır. Öncelikle gündüz uykusunun rutinleştirilmesi önerilir. 16.00-16.30 itibaren uyku önermez çünkü bebeğin gece uykusuna engel olacaktır. Bebeklerin, gündüz uyku sırasında ve gece uyumadan önce uykulu ancak uykuya dalmamış hallerinde yataklarına yerleştirilmesi öneriliyor. Böylece zamanla yatağına yattığı an uyuması gerektiğini de öğrenmiş oluyor.

uyku-egitimi-nasil-verilir

Uyku problemini çözülmemesini sağlayan nedenlerden birisidir de çocuğunuzun aşırı hiperaktif oluşu olabilmektedir. Özellikle 3-4 yaşında uyutmakta zorlanıyorsan bazı rahatsızlıkları olabileceği şüphesiyle doktora götürebilirsiniz. DEHB daha önce duymuş muydunuz? Çağın Problemi: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir yazımıza bkarak bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap